22 Nisan Dünya Günü’nü Kuşlarla Kutladı

22 Nisan Dünya Günü’nü Kuşlarla Kutladı

Türkiye’nin düzenli araştırma çalışması yürütülen üç kuş halkalama istasyonundan biri olan Iğdır İli Tuzluca İlçesi Yukarı Çıyrıklı Köyü’ndeki Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi çalışmalarında on birinci yılını bitirmek üzere.

dunya gunu

Her sene ilkbahar ve sonbaharda toplam 5 ila 6 ay her gün 16 saat çalışan istasyonda yapılan kuş araştırma, halkalama, çevre eğitimi, doğa turizmi geliştirme çalışmaları Iğdır Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi işbirliğiyle yürütülüyor. 22. halkalama sezonunu açan istasyon, 2017 ilkbahar kuş halkalama çalışmalarına 27 Mart 2017 tarihinde başladı. Çalışmalara 2 ülke ve 8 şehirden olmak üzere şimdiye kadar 10 kişi katıldı.

27 günde 41 türden 1323 kuşun halkalandığı Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde bugün Dünya Günü kutlaması da yapıldı. 22 Nisan Dünya Günü ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında barış eylemcisi John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla ortaya çıkartılmış özel bir gündür. ‘İlerlemenin temeli eğitimdir’ anlayışıyla, bu sene Dünya Günü, Çevre ve İklim Okuryazarlığı teması altında kutlandı.

Bir cevap yazın