Kuzeyin Zirvesinde Milyonlarca İsim

İki haftadır Kuzey Kutbu’nda kayak ve kızaklarıyla ilerleyen 16 kişilik ‘Kuzey Işıkları’ takımı, Kuzey Kutbu’nun zirvesine ulaştı. Greenpeace gönüllülerinden oluşan bu takım, ‘Kuzey Kutbu’nu Kurtar’ kampanyasına katılan 2,7 milyon kişinin ismini dünyanın tepesine bıraktı.

Cam bir kapsül içine konan isimler, Kuzey Kutbu’nda 4 kilometre derinlikte deniz tabanına yerleştirildi. Malezyalı bir çocuk tarafından yapılan bayraksa, bu kapsülün tam üzerinde duruyordu. Gönüllülerimiz, Kuzey Kutbu’nun koruma alanı ilan edilmesini talep etti.

Kuzey Işıkları takımı dünyaya liderlerine ne mesaj verdi?

Keşif gezisine katılan aktivistlerden Josephina Skerk bu uzun yolculuğa katılan tüm takım arkadaşları adına konuştu: “Dünyanın tepe noktasına gelip bu bayrağı dikerek, bu özel ve el değmemiş bölgenin herhangi bir ulusa ait olmadığını, Dünya’da yaşayan herkesin ortak mirası olduğunu vurgulamak istiyoruz. İsmi deniz tabanına yerleştirilen milyonlarca insanla birlikte bu bölgenin bir koruma alanı ilan edilmesini, petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’ndan uzak durmasını talep ediyoruz.”

Burada bitmedi

Greenpeace’in Kuzey Kutbu’na gerçekleştirdiği bir haftalık keşif seferi sırasında Kuzey Buz Denizi Konseyi de ilk toplantısını yapıyordu. Keşif ekibinin Konsey’le toplantı talebi reddedildi. Bir hafta süren keşif seferi, Greenpeace’in 2012 Haziran ayından beri sürdürdüğü uluslararası ‘Kuzey Kutbu’nu Kurtar’ kampanyasının bir parçası. Greenpeace bu kampanyayla iklim değişikliği sonucu Kuzey Kutbu’nun hızla erimesine dikkat çekiyor ve bölgenin petrol şirketlerine ve endüstriyel balıkçılığa kapatılmasını talep ediyor. İklim değişikliği sonucu Kutup’taki buzlar eridikçe, Shell, Gazprom ve Statoil gibi petrol şirketleri, daha önce buzla kaplı olan alanlarda petrol aramak için hak iddia ediyor. Greenpeace’in kampanyasına bugüne dek 3 milyona yakın insan katıldı. İmzalar, Kuzey Buz Denizi’nde bir koruma alanı ilan edilmesini talep etmek için Birleşmiş Milletler’e ulaştırılacak.

Ünlü isimler de var

Kuzey Kutbu’nun derinliklerine yerleştirilen imzalar arasında dünya çapında ünlü müzisyen, oyuncu ve sanatçıların da isimleri bulunuyor. Türkiye’den kampanyaya destek veren Murat Boz’un ismi de bu kapsülün içindeydi.