Zeytinin Renkleri

Zeytinin Renkleri

Zerrin İren Boynudelik ve Mahmut Boynudelik’in yazdığı Zeytinin Renkleri, yoğun emek verilmiş, kapsamlı ve ayrıntılı bir kültür tarihi çalışması olarak okuyucusunun karşısına çıkıyor.

Akdeniz’in simgesi zeytin, bu bölgenin uygarlığı kadar eski bir tarihe sahip. Yalnızca bir ağaç, bir meyve olmakla kalmamış, şifa ve güzellik aracı olmuş, yağıyla saraylar, tapınaklar aydınlatılmış. Günlük yaşamdaki kullanımların ötesinde, kültür tarihinin de çok önemli unsurlarından birisi haline gelmiş zeytin; ağaç, meyve, yağ olarak efsanelere, kutsal kitaplara, şiirlere, romanlara, resimlere konu olmuş, mozaiklerde, vazolarda, kolyelerde, paralarda zeytin imgesi yaygın olarak kullanılmış.

Zerrin İren Boynudelik ve Mahmut Boynudelik’in yazdığı Zeytinin Renkleri, yoğun emek verilmiş, kapsamlı ve ayrıntılı bir kültür tarihi çalışması olarak okuyucusunun karşısına çıkıyor. Zeytin imgesinin günlük yaşamda, mitoloji ve kutsal metinlerde, özellikle Batı sanatında hangi biçimlerde, hangi amaçlarla kullanıldığını 200’ün üstünde örnekle ele alan 348 sayfalık kitap bu alanda en önemli çalışmalardan biri olmaya aday. 217 renkli resim içeren çalışma Umura Yayınları arasında çıktı.

Teknik Özellikler:
348 sayfa
217 renkli resim
Ciltli, şömizli
Umur Yayınları
Şubat 2011
Fiyat: 130 TL (KDV dahil)

Bir cevap yazın