Zeytin Hayattır

Zeytin Hayattır

zeytin-2

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Çevre Platformu ve Ayvalık Tabiat Parkı ile birlikte, 28 – 29 Ekim’de Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Köyü’ne dayanışmaya gitti.

Manisa’nın Soma İlçesi, maden faciasının ardından bu kez de zeytin ağacı kıyımıyla gündemde. Kolin termik santrali yapımı için Bakanlar Kurulu kararıyla

acele kamulaştırılan, hukuki sürecin sonuçlanmasını beklemeden şirketin dikenli tellerle çevirip, binden fazla zeytin ağacını kestiği zeytinliklerde, Yırcalılar, gece gündüz nöbet tutuyor. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Çevre Platformu ve Ayvalık Tabiat Parkı ile birlikte, 28 – 29 Ekim’de, Yırca Köyü’ne dayanışmaya gitti, zeytin hasadına katıldı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği başkanı Süheyla Doğan geziyi şöyle anlatıyor; “Civar illerden gelen doğaseverlerle birlikte olduk. İzmir Müzisyenler Derneği – Praksis Grubu’nun mini konseri de çok güzeldi. Sabah, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladık. Köy çocuklarının hepsi birbirinden heyecanlıydı. Zeytin hasadına destek için zeytinliklere gittik. Ancak kesilen ağaçların arasından geçerken gözlerimiz doldu. Sanki mezarlıktaydık ve çok yakınlarımızı yitirmiştik. Yaşamına sahip çıkan onurlu köylülerden ayrılmak zor geldi. Hepsini yürekten kutluyoruz.”

 

Bir cevap yazın