Yunuslar Özgür Kalsın!

Yunuslar Özgür Kalsın!

Bern Sözleşmesi’ni daha önce duymamış olabilirsiniz. Belki Barselona Konvansiyonu’nu da duymadınız. Konuya böyle girmemizin bir nedeni var: Türkiye Bern Sözleşmesi’ne taraf.

Bern Sözleşmesi’nin amacı ise yaban hayatı ve yaşama ortamlarını korumak. Kesin koruma altına alınan fauna türleri arasında yunus balığıgiller de var. Yani Türkiye’de yunusları yakalamak ve alıkoymak yasaktır.

Yunus dünyanın en güzel canlılardan biri… Ama bu muhteşem memelileri canlı canlı görebileceğiniz tek yer açık deniz olmalı. Yunus parklarında en çok görülen yunus türünün bile seçimini yaparken, esaret altında en fazla yaşayabilen türü tercih ediyorlar.

Açık denizlerde yaşamaya alışık bu canlılar, ticari amaçları tatmin etmek için havuzlara hapsediliyor, ölü balıkla beslenmeye başlıyor, esaret altında süren trajik hayatının ardından ölüyor. Doğum yaparsa yavruları ölü doğabiliyor. Yani yunusların hep gülüyor gibi duran suratları yaşadıkları gerçekliği yansıtmıyor.

Türkiye’de yunuslar avlanması yasak türler arasında. Yunusların bu işkenceye maruz kalmasına taraf olmayın. Yunus parklarına gitmeyin, karşı çıkın. Greenpeace, yunus parklarının acilen kapatılmasını ve yenilerinin ise açılmasına kesinlike izin verilmemesini talep etmektedir.

 

Bir cevap yazın