Yeşil Enerjinin Yolculuğu

Yeşil Enerjinin Yolculuğu

Küresel ısınmadan çokça söz edildiği günümüzde alternatif ve yenilenebilir enerjinin önemi artmaya bu yöndeki yatırımlar da hızlanmaya başladı. Elektrikli araçlar, rüzgâr türbinleri ve biyoenerji kaynakları son yıllarda daha çok önem kazandı.

Kent yaşamında ortaya çıkan doğal atıkların değerlendirilmesi yapılarak yeşil enerji olarak tabir edilen biyogazın üretimi sağlanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi katı atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ’ın bünyesinde kurulan biyogaz ünitesi kentte toplanan biyolojik atıkları yeşil enerjiye dönüştürüyor. Çimenlerden biyogaza, yeşil enerjinin yolculuğu şu şekilde tamamlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler park bahçelerde biçilen çimleri, hallerde kalan sebzeleri ve mezbahalardaki hayvansal atıkları toplayarak İZAYDAŞ’taki biyogaz ünitesine getiriyor. Burada depolanan atıklar aşama aşama işlemden geçiriliyor. Tesise gelen çimleri ele alacak olursak; çimler önce ön depo karıştırma makinesinde küçük parçalara ayrılıyor. Parçalanan çimler içinde biyogaz oluşumunu sağlayan bakterilerin bulunduğu reaktörlere aktarılıyor. Reaktörlerin çatı kısmında bulunan esnek malzemenin yukarı doğru şişmesi gaz oluşumunu gösteriyor.

Reaktörde biriken gaz, jenaratöre aktarılarak yanması ve elektrik enerjisinin ortaya çıkması sağlanıyor. Gaz oluşumundan sonra reaktörde kalan gübre son depoya alınıyor. Burada bir süre bekleyen bu gübre sıvı ve katı olarak ayrılıyor. Ufalayıcıdan geçen katı gübre, toprak olarak yeniden doğaya dönerken sıvı gübre de besleyici olarak kullanılabiliyor.

Biyogazın oluşturulmasında çimlerden, hal atıklarından, tavuk ve büyükbaş hayvan gübresinden, işkembe içi atıklardan ve temiz sudan faydalanılıyor. Biyogaz, organik yapıdaki maddelerin oksijensiz ortamda bakteriler yoluyla çürütülerek enerji potansiyeli olan son ürüne dönüştürülmesi işlemi olarak tanımlanıyor. Biyogaz, doğalgazın yüzde 60’lık enerji potansiyeline sahip bir enerji türü. Tamamen doğal ürünlerden elde edildiği için çevreye zarar vermiyor. Bunun yanında gaz üretiminden sonra ortaya çıkan gübre tekrar kullanılabiliyor. Böylece bir enerji döngüsü sağlanıyor.

 

Bir cevap yazın