Yeni Yıl İçin Çevre Dostu Öneriler

Yeni Yıl İçin Çevre Dostu Öneriler

damla sirtcantam

Yeni yıl ağacı ışıklandırmasını (ve tüm süsleme ışıklandırmalarınızı) LED ampullerle yapın; hem yüzde 90 enerji tasarrufu yapmış, hem uzun ömürlü bir ışıklandırmanın sahibi olmuş, hem de çevreye küçük bir katkıda bulunmuş olursunuz.

– Yeni yıl hediyelerinizi (ve daima tüm hediyelerinizi), geri dönüşümlü kâğıt ambalajlarla paketleyin.

– Yeni yıl ağacı süslerinizi her yıl satın almak yerine, bir önceki yıla ait olanları bir kutuda muhafaza edin ve her yıl kullanın.

– Süslerin, hediye edeceğiniz oyuncakların kurşun ya da diğer tehlikeli maddeler içermemesine dikkat edin.

– Organik boyalarla boyanmış süs eşyalarını (ve diğer eşyaları) kullanmayı tercih edin.

– Süslerinizi, geri dönüşümlü kartonlardan ve kendiniz yapın.

– Ve elbette Yılbaşı ağacınızı kesilmiş bir çam ağacı ya da onun plastik benzeri yerine, saksı içerisinde satın alın ve birkaç senede büyüyünceye kadar onu kullanın. Sonra da güvende olduğundan emin olduğunuz bir yere dikin ve gelecek yeni yılda yenisini satın alın. Bu arada diktiğiniz ağaca sahip çıkmayı da unutmayın.

Örneğin sadece İngiltere’de, her yeni yılda kullanılan 6 milyon Noel ağacından sadece 1,2 milyonu doğaya geri dönerken, geri kalan 4,8 milyon ağacın yeni yıl sonrası çöp depolama alanlarına atıldığı veya yakıldığı biliniyor. Yine bu ülkede yeni yıl hediyelerini sarmak için kullanılan hediye paketi sargısı miktarı 84 kilometrekare, plastik ambalaj malzemeleri 125 bin ton, hindi fırınlamak için kullanılan alüminyum folyo miktarı ise, 3 bin tondur. Bu rakamlardan sonra, yeni yılın dünya ölçeğindeki ağaç ve yiyecek maliyetinin ne olduğunu düşünmek bile ürkütücü.

ABD Eyalet Ormanları’nda yapılan araştırmalarda, çam plantasyonuyla, biyolojik yaşamın bağlantılı olduğu; Eyalet Ormanları’nda yaşadığı belirlenen 214 kuş türünden 110’unun ve yine 31 memeliden 9’unun çam plantasyonlarında barındıkları belirlenmiştir.

– Pencerelerinizi ya da başka alanlarınızı, kâğıt, plastik şeritler yerine, sarmaşık çiçeklerle süslemeyi deneyin.

– Sadece temiz bir dünyaya yer açmak için çaba gösteren; Oxfam, RSPB veya RSPCA gibi bir örgütten abonelik satın alın.

– Şarj edilebilir pillerle çalışan hediyeleri tercih edin (her zaman).

– Hediyelerinizi; ev yapımı kurabiyeler, ev yapımı sabunlar, ev yapımı çikolatalar olarak çeşitlendirin.

– Pek kullanıldığını sanmıyoruz ama yeni yıl kartlarını (ya da bayram kartlarınızı) geri dönüşümlü olanlardan tercih edin ve ‘hala tebrik kartı atanlardan’ birisi de siz olun! Bu arada bu konudaki bazı bilgileri de vermek isterim; ‘Amerika Birleşik Devletleri’nde her yeni yılda 2 milyar kartpostal yollanırken, bu kartpostallar ve zarfları için 300 bin ağaç kesilmektedir. İngiltere’nin Noel kartı kullanım sayısı ise, 90 milyon civarındadır. Geri kalan dünya ülkelerinde de, 1 milyar yeni yıl kartının kullanıldığı düşünülüyor.’

– Abartmadan, sadece tüketeceğiniz kadar ve kişi sayısını düşünerek yemek pişirin.

– Yeni yıl sofranızı, küçük parçalar halinde satın alacağınız gıdalarla oluşturun, ölçüyü kaçırmayın; unutmayın, 1,5 milyarı aşan aç ve yeterli beslenemeyen kardeşlerimizle aynı dünyayı paylaşıyoruz!

Unutmayın, 1 hektarlık (2 futbol sahası büyüklüğündeki) bir çam ormanı, yaklaşık 30 – 40 ton toz partikülünü absorbe eder, yetişkin bir çam ağacı, 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti 1 saatte oksijene dönüştürür ve yetişkin bir ağaç her yıl 1 ton karbondioksiti emerek, ortamdan uzaklaştırır…

2014 yılında (ve tüm yıllarda) bu küçük, yeşil ipuçlarını uygulayın ve 2015 yeni yılında (ve diğer yıllarda) da hatırlamaya çalışın…

Nice Mutlu Yıllara…

Yeşim Köktürk

Fotoğraf: Mehmet Kıran

 

 

Bir cevap yazın