Yaz Sıcağında Futbol

Yaz Sıcağında Futbol

Sporun yapıldığı ortam ve koşullar performans değerlerini doğrudan etkiler. Bir kere bu kadar çok sıcağın var olduğu bölgelerdeki spor karşılaşmaları ileri tarihlere atılmalıydı. Çünkü hem sıvı hem de mineral kayıpları nedeni ile sporcuların sinir ve kas sisteminin uyumlu çalışması derhal ortadan kalkmaktadır.

Bunu yalnızca kaslarımız için değil kalp kası için de düşünmek zorundayız. Spor sahalarındaki ani ölümlerin kaynağı olarak kalp kasının zayıflaması ya da kalbin sinyalizasyonunda sorunlar bulunduğu şeklinde açıklanmaya çalışılmaktadır.

Her sporda belirli bir beslenme programı ve bunun yanı sıra yeterli ve dengeli biçimde sıvı ve elektrolit (madensel tuzlar) alımı gereklidir. Bunun uygulanmasında mutlaka bir diyet ve beslenme uzmanına danışılmalıdır. Bunun yanı sıra antrenörlerimizin aldıkları temel eğitimler bu sorunun çözümünde yeterli olabilir çünkü hemen her antrenör eğitimi kurslarında ve seminerlerinde bu konu mutlaka aktarılmaktadır.

Gelelim futbolun sıcak havalarda oynatılması gerekçelerine… Bir kere bunu Avrupa’ya bağlıyorsak hata etmiş oluruz. Orada havalar bu aylarda daha serin geçiyor. Temmuzun ortalarında yaptığı kısa süreli Avrupa seyahatinde neredeyse her ülkede yağmurla karşılaştım. Erken başlamalarının başka nedeni ise kış koşullarının bize göre daha ağır oluşudur. Sezonun erken başlamasının bir başka nedeni Avrupa Kupa Karşılaşmaları ve uluslararası maçlar da olabilir. Bakınız bu hafta içinde tüm ülkelerin farklı ülkelerde hazırlık maçları yaptıklarını görüyoruz. Bu takvime ayak uydurabilmek için liglerin erken başlaması normal sayılabilir.

Peki, ne yapmamız gerekir? Birincisi, sezon biter bitmez geçiş dönemini çok kısa tutmalıyız. Oyuncularımızın tatil dönemlerinde yapacakları egzersiz programlarına uymalarını istemeliyiz. Dünyada artık egzersizlere ara verme gibi bir lüks kalmamış görünüyor. İkincisi ise erken sezon öncesi hazırlıklara başlanmasıdır. Bu arada bir performans değerlendirme testleri yapılmasında fayda bulunur. Buradan çıkacak sonuçlara göre antrenmanlarda kullanılacak olan yüklenme şiddetleri belirlenebilir.

Ama bakıyoruz takımlara, çoğunda bırakın test yaptırmayı yalnızca reklâm amaçlı tıp merkezlerinin isimlerini görmekle sezona başlıyoruz. Gerisini siz düşünün…

 

 

Bir cevap yazın