Yavru Kurtların Doğaya Salınması

Yavru Kurtların Doğaya Salınması

Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 26 Temmuz’da Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden bir tane ve 28 Temmuz’da Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden iki tane yavru kurt teslim edildi.

Merkezde gerekli kontrolleri yapılan yavru kurtlar, doğaya dönebilmeleri için insanlardan uzak bir alanda rehabilite edilmeye başladı. 4 ay boyunca bakımları uzman veteriner hekim Ayşegül Karaahmetoğlu tarafından yapılan yavru kurtlar, 6 aylık olduklarında doğada tek başlarına yaşayabilecek olgunluğa eriştiler.

Bu nedenle 30 Kasım’da bu kurtları onlar için en uygun olan ve insanlardan çok uzak bir alana geri bırakıldı. Bu şekilde Türkiye’de yaban hayatı için bir ilkte gerçekleşti. Türkiye’de ilk defa rehabilitasyonları tamamlanan kurtlar, doğadaki hareketlerini takip etmek için boyunlarında radyo vericiler takılarak doğaya geri bırakıldı. Bu ilk, vericileri hediye eden ve KuzeyDoğa Derneği kurt takip projesine çok önemli destekler veren Zagreb Üniversitesi’nden Prof. Dr. Josip Kusak sayesinde gerçekleşti. Bu sayede kurtlar KuzeyDoğa Derneği ve Kafkas Üniversitesi işbirliğinde ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda izlenmeye başladı.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu rehabilite edilen kurtların doğaya tekrar bırakılması ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün, Türkiye’de yaban hayatı rehabilitasyon, araştırma ve koruma çalışmaları için çok önemli ilkler gerçekleşti. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve KuzeyDoğa Derneği’yle işbirliği içinde yürütülen Kars Kafkas Yaban Hayati Rehabilitasyon Merkezi’nden 3 genç kurt doğaya geri bırakıldı.

Bu başarıda, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki veteriner, hoca ve öğrencilerin çok büyük emekleri vardır. Ayrıca, bu merkeze her türlü desteği veren Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Prof. Dr. Hidayet Erdoğan, Prof. Dr. Burhan Özba, Prof. Dr. Mehmet Çitil, Doç. Dr. Musa Karaman, Doç. Dr. Hasan Özen, Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Uzlu, Araştırma Görevlisi Şahin Ermutlu ve Veteriner Hekim Gülami Erdoğan kurtların üniversitedeki bakımı beslenmesi, aşıları ve konaklaması için çok yardımcı olmuşlardır. Ayrıca bu kurtları yavruyken merkeze sağlıklı bir şekilde ulaştıran Kars ve Iğdır, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüklerine de çok teşekkür ederiz. Kurtlara takılan radyo vericilerini hibe eden Zagreb Üniversitesi’nden Prof. Dr. Josip Kusak sayesinde, Türkiye’de ilk kez realite edilmiş kurtların doğaya bırakıldıktan sonraki davranışlarını ve uyum süreçlerini araştırabileceğiz. Her ne kadar bu kurtlar çok iyi bakıldıysa ve insanla temasları çok az olmuşsa da, dünyadaki benzer çalışmalarda başarısızlık ihtimali vardır. Daha yavruyken avcıların ailelerini öldürüldüğü ve kurtlar değil de insanlar tarafından büyütüp doğaya bırakılmış kurtlar, doğanın zorlu şartlarına uyum sağlamakta güçlük çekebilir. Bu radyo vericiler sayesinde, KuzeyDoğa Derneği’nin veteriner hekim Ayşegül Karaahmetoğlu, uzman biyologlar Emrah Çoban ve Ayşe Mergenci’den oluşan arazi ekibi, kurtlarin doğaya uyum sağlama sürecini bilimsel olarak araştırabilecektir. Bu araştırmadan elde edeceğimiz bilgiler ise, ileride Türkiye’de yapılacak benzer kurt rehabilitasyon projeleri için aydınlatıcı olacak ve bu projelerin başarı şansını arttıracaktır. Bu projenin gerçekleştirmesinde emeği gecen herkese teşekkür eder ve bu üç kurda doğadaki yeni hayatlarında iyi şanslar dilerim.”

 

Bir cevap yazın