Uluslararası Jazz Günü

Uluslararası Jazz Günü

Henri Matisse, Cazı ‘ritim ve anlam’ olarak tanımlamıştır. Caz;  en yaratıcı, en özgür hali ile müziktir. Caz;  free caz, swing ve Afro – Cuban cazdan; Latin caz, Indo caz ve rap caza kadar farklılık gösteren çeşitliliktir- her tarz zengin yerel, ulusal ve bölgesel etkileri yansıtmaktadır.

Caz; diyalogdur, başkalarına ulaşmak, herkesi aynı ortamda bir araya getirmektir.

Caz, kimsenin kökenini ayırt etmeden tüm insanların onuruna ve insan haklarına saygı duymaktır.

Caz, farklı olanı anlamaktır; konuşmasına ve saygı ile dinlenmesine izin vermektir.

Caz, dayanışma ruhu içinde özgürlük için mücadele cesaretidir.

Tüm bunlar cazın gücüdür. Caz; değer, duygu, tutku ve hayallerin paylaşımı olan insan deneyimlerinin önemine dokunma yeteneğini ifade etmektedir.

Belirsiz ve değişen bu zamanlarda; insanları özellikle gençleri bir araya getirmek, özgürlük ve diyaloğu geliştirmek, yeni saygı ve anlayış köprüleri kurmak, daha çok hoşgörü ve işbirliği için caz ruhuna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır.

Caz özünde barışın müziğidir ve barış müziği nefretin, ırkçılığın ve ayrımcılığın yeni formları ile mücadele edilmesi ve insanlığın geliştirilmesi için daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştır.

Uluslararası Caz Günü’nde dünyanın her yerinden insanlar bu gücü kutlamak için bir araya gelmektedir. Bu yıl, etkinlikler UNESCO’nun 70. Yıl Dönümü kutlamaları içerisinde gerçekleşecektir ve biz mesajımızı Paris’ten Sidney’e her yerdeki insanlara ulaştırıyoruz. Thelonious Monk Caz Enstitüsü ve caz duayenleri, UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock’un katkıları ile dünyanın her yerinde canlı performanslar, doğaçlama caz müziği gösterileri (jam session)  ve workshoplar düzenlenmektedir.

Hadi bize katılın!

Irina Bokova

UNESCO Genel Direktörü

Bir cevap yazın