Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Mayıs’ta başlıyor

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Mayıs’ta başlıyor

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali başlıyor… 15 yıldır büyük ilgi gören etkinlik bu sene 03 – 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ve 13 farklı ülkeden seçkin grupları ağırlayacak. Festival kapsamında iki sergi, konferans ve workshop da yer alıyor.

Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde gerçekleştirilecek festival, masa kuklasından ipli kuklaya, gölge oyunundan video performanslarına, gelenekselden moderne, zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. 15’inci Uluslararası Kukla Festivali bu yıl, yaptığı araştırmalarla ‘Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun genç kuşaklara kalmasını sağlayan ve ‘Karagöz’ adlı kitabıyla Karagöz geleneğini ölümsüzleştiren ünlü edebiyatçı Cevdet Kudret anısına düzenleniyor. Festival, İtalyan Kültür Merkezi’nde İtalya’nın en beğenilen kukla gruplarından Walter Broggine’nin ölmek isteyip, bir türlü ölemeyen kuklanın başına gelen komik olayların sahnelediği ‘Solo’ adlı performansla açılışını yapacak.

Uluslararası Kukla Festivali Etkinlik Mekânları:

Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Kukla İstanbul, Kozzy Kültür Merkezi, AFL Kültür Merkezi – Göztepe, Caddebostan Kültür Merkezi, Kenter Tiyatrosu, Pera Müzesi, Oyuncular Sahnesi, Maya Sahnesi, İstanbul Metrosu – Taksim girişi, Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Forum İstanbul, Başakşehir Kültür ve Sanat Merkezi, Marmara Forum ve İstanbul sokakları.

 

Bir cevap yazın