Türk Uçurtmacıların Hindistan’daki Büyük Başarısı

Türk Uçurtmacıların Hindistan’daki Büyük Başarısı

Türk Uçurtma Takımı, Hindistan’ın Jaipur Kenti’nde düzenlenen 5. Uluslararası Uçurtma Festivali’nde, ‘Savaşçı Uçurtmalar’ kategorisinde 8 ülke arasında ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği ‘Türk Uçurtma Takımı’ (Turkey Kite Time),  Hindistan’ın Racasthan Eyaleti’nin başkenti Jaipur’da düzenlenen Jaipur Uluslararası Uçurtma Festivali’ne katılarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

28 – 30 Mart 2012 arasında gerçekleşen ve 8 Ülkeden toplam 12 uçurtma takımının katıldığı festival oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde, birbirinden ilginç ve görkemli uçurtmalar gökyüzü ile buluştu.

Festival kapsamında düzenlenen uçurtma yarışmalarında ‘Savaşçı Uçurtma Hindistan’, ‘Savaşçı Uçurtma Uluslar arası’, ‘Minik uçurtma’, ‘Güzel uçurtma’ ve ‘Bütün uçurtmalar’ olmak üzere 5 kategoride düzenlenen yarışmalara, ev sahibi Hindistan’ın yanı sıra, Türkiye, Singapur, Sri Lanka, Lübnan, Birleşik Krallık, Malezya ve Tayland’dan 12 takım katıldı.

Yarışma kapsamında ilk gün serbest gösteriler yapıldı. 8 ülkeden gelen birbirinden ilginç uçurtmalar görücüye çıktı. Gökyüzü, uçurtmaların dansıyla şenlendi. Türk Uçurtma Takımı geleneksel uçurtmalarımız olan elma ve armut ile gökyüzüne imzasını atarken shov amaçlı götürdüğü dev Ahtapot, Yıldız, Denizkızı ve Timsah modeli uçurtmalarda ilgiyle izlendi.

İkinci gün yarışmaya geçildi. İlk gün uçurulan uçurtmalar, bu kez jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Üçüncü gün ise dereceye giren takımlara ödülleri sunuldu.

Türkiye ikinci oldu

Ülkemizi, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Müdürü Ayşe Rayet Aracı ile İstanbul Uçurtmacılar Derneği Üyesi Yunus Aracı’dan oluşan Türk Uçurtma Takımı’nın (Turkey Kite Time) temsil ettiği yarışmalarda, Türkiye iki kategoride yarıştı. Takımımız, yapılan değerlendirmelerin sonucunda, 8 ülkenin kıyasıya yarıştığı ‘Savaşçı Uçurtma’ kategorisinde, Tayland’ın ardından ikinci olma başarısını göstererek, uluslararası uçurtma yarışmalarında ikinci plaketini ülkemize kazandırdı.

 

 

Bir cevap yazın