Toprağını Hor Gören Yarınını Zor Görür

Toprağını Hor Gören Yarınını Zor Görür

Bugün 16 Ekim 2012 Dünya Gıda Günü ve FAO’nun verilerine göre dünya genelinde 1 milyar insan kronik açlık çekiyor. Her gün on binden fazla insan açlıktan ölüyor.

Eski ve iyi bilinen bir Kızılderili atasözü vardır, sık sık tekrar edilir: ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde…’ der ve yaşamı yok eden, doğal varlıkların önemini ve değerini görmezden gelen, insanlığın devamı için zorunlu olan toprağı ve suyu kaybeden toplumların yok olmaya mahkûm olduklarını hatırlatır. İşte o zaman, paranın yenilecek bir şey olmadığını anladığımız gün gelmiştir.

Dünyamızın ve ülkemizin böyle kötü günler görmemesi için TEMA Vakfı olarak 20 yıldır çaba sarf ediyoruz. Doğal varlıklarımızı, toprağımızı ve suyumuzu bir daha geri dönmeyecek şekilde kaybetmemek için halkımızın desteğiyle mücadele ediyoruz.

Biliyoruz ki toprağını ve suyunu yok eden bir toplum gıdasını üretemez. Ülkemizin ve dünyanın açlığa mahkûm olmaması, gelecek nesillerin de en az bizim kadar kaliteli ve güvenli, yeterli miktarda gıdaya ulaşabilmesini sağlamak, hepimizin en büyük ve en önemli ödevi.

Bugün 16 Ekim 2012 Dünya Gıda Günü ve FAO’nun verilerine göre dünya genelinde 1 milyar insan kronik açlık çekiyor. Her gün on binden fazla insan açlıktan ölüyor.

TEMA Vakfı, sizlerin de desteğiyle bu doğrultuda mücadelesine devam edecek. Hem doğamızı korumanın, hem açlıkla mücadele etmenin, hem de kaliteli ve güvenli gıdaya ulaşmanın sadece tek yolu olduğunun bilincindeyiz. Doğayla bütünleşik ve sürdürülebilir yaşama sahip çıkan bir dünya ve ülkeye ulaşmak için yapmamız gerekenler belli. Hemen harekete geçmemizin önünde bir engel yok.
Toprağımızı ve suyumuzu ne pahasına olursa olsun koruyalım, geliştirelim. Ata yadigârı tohumlarımıza sahip çıkalım. Bu yılki Dünya Gıda Günü’nün de konusu olan, köylülerimize, çiftçilerimize, üretici birliklerimize hak ettikleri değeri verelim. ‘Daha fazlasına sahip olmak’ hırsımızı bir kenara koyup, sürdürülebilir yaşamı hedefleyelim.

Kızılderili atasözü paranın yenmeyeceğine işaret ederken, bizim atalarımız da ‘Toprağını Hor Gören Yarınını Zor Görür’ diyerek yaşamın devamlılığını doğal varlıklara borçlu olduğumuzu hatırlatıyor. Toprak yoksa gıda yok. Su yoksa gıda yok. Gıda yoksa yaşam yok. Yaşamı koruyalım.

TEMA Vakfı

 

Bir cevap yazın