TEMA Antalya Kırcami’deki Tarım Alanlarına Sahip Çıkmaya Devam Ediyor!

TEMA Antalya Kırcami’deki Tarım Alanlarına Sahip Çıkmaya Devam Ediyor!

Antalya Kırcami’de tarım alanlarının imara açılması ile ilgili olarak ulusal ve bölgesel yayın yapan  gazetelerde 23.12.2011 tarihinde çeşitli açıklamalar yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına TEMA Vakfı tarafından aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gerekli görülmüştür.

Antalya Kırcami Bölgesi’nde yer alan yaklaşık 1.503 ha’lık tarım arazisi hakkında ‘tarım dışı amaçla kullanma kararı’ verilmesi üzerine TEMA Vakfı tarafından 23.05.2008 tarihinde, kararın iptal davası açılmıştır. Mahkeme, sürdürülebilir yaşam açısından gerekli olan tarım arazilerinin korunması gereğini gözeterek, ‘tarım dışı amaçla kullanma kararını’ 30.07.2009 tarihinde iptal etmiştir.

Alana yönelik hazırlanan imar planlarının da iptal edilmesi sonucunda, zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan 1/100.000 ölçekli Antalya Burdur Çevre Düzeni Planında da tadilat yapılarak Kırcami Bölgesi tarım alanı olarak planlanmıştır.

TEMA Vakfı’nın varoluş amaçlarından en önemlisi tarım arazilerimizin korunması, ülke olarak geleceğimizin teminatı olan toprak varlıklarımıza sahip çıkılmasıdır. Kırcami’deki tarım arazilerinin imara açılması yanlışının önüne geçerken de amacımız Anadolu’nun bu verimli topraklarını korumak, gelecek kuşakların yaşam hakkını savunmaktır. Bu mücadelemizdeki gücümüzün kaynağı, her zamanki gibi, halkımızın bize duyduğu güven ve verdiği destektir.

TEMA Vakfı bu amaçlarla, Türkiye’nin her köşesi gibi Kırcami’deki gelişmeleri de yakından izlemeye devam edecek, yaşama sahip çıkmaktan vazgeçmeyecektir.

TEMA Vakfı

 

Bir cevap yazın