Tarihi Ziraat Bankası Cağaloğlu Hizmet Binası Restore Ediliyor

Tarihi Ziraat Bankası Cağaloğlu Hizmet Binası Restore Ediliyor

İstanbul İl Özel İdaresi, 19. yüzyıl kagir mimarisinin günümüze ulaşan güzide örneklerinden biri olan Ziraat Bankası Cağaloğlu Hizmet Binasının restorasyon çalışmalarını yürütüyor.

İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan İstanbul İl Özel İdaresi, Ziraat Bankası Cağaloğlu hizmet binasını restore ettiriyor. 19. yüzyıl kâgir mimarisinin günümüze ulaşan güzel örneklerinden biri olan yapıdaki yenileme çalışmalarının Temmuz 2013’te tamamlanması planlanıyor.

Ziraat Bankası Cağaloğlu hizmet binası restorasyon işi kapsamında öncelikli olarak yapının Kurul onaylı restorasyon projesi ve raporları ışığında, ‘dokunmadan dokunmak’ ilkesi benimsenerek tarihsel araştırmaları için gerekli görülen noktalarda raspa çalışmaları ve laboratuvar incelemeleri yapılıyor.

Bununla beraber taşıyıcı sistemin onarımı ve takviyesi ile akabinde çatının onarım çalışmaları da başlayacak. Son dönemde iklim koşullarından ötürü binanın zarar görmesine sebep olan çatının kış mevsiminden önce tamamlanması ve yapının koruma altına alınması planlanıyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın