Tarihi Mescit İlk Günkü İhtişamına Kavuşuyor

Tarihi Mescit İlk Günkü İhtişamına Kavuşuyor

bursa

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bat Pazarı Çarşısı’ndaki 500 yıllık Davut Paşa Mescidi’ni de ilk günkü ihtişamına kavuşturuyor.

Bursa’nın yaşayan canlı bir müze kent olması doğrultusunda ilk dönem Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet Dönemi sivil mimarlık örneği yapılarına, 2.300 yıllık Bitinya surlarından 8.500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, çarşının kalbindeki bir eseri daha ayağa kaldırıyor. Tarihi Çarşı Hanlar Bölgesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Büyükşehir Belediyesi Kayhan Reyhan Bölgesi’ndeki 500 yıllık Davut Paşa Mescidi’nin restorasyon çalışmalarına hız verdi. Bat Pazarı Çarşısı’nda yer alan ve Sultan 2. Beyazıt’ın veziri Davut Paşa tarafından yaptırılan tarihi mescit, geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı çarşıya ayrı bir değer katacak.

Restorasyonu tamamlanan Eskişehir Han’ın hemen arkasında yer alan Davut Paşa Mescidi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Reyhan ve Kayhan bölgesindeki tarihi aks üzerindeki çalışmaların bir bütün olarak ele alındığını dile getiren Başkan Altepe, Bat Pazarı Çarşısı’ndaki 350’ye yakın işyerinde de cephe ve tabela düzenlemesi yapıldığını hatırlattı. Tarihi bölge içinde yer alan Davut Paşa Mescidi’nin de özgün halini alması için başlattıkları çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Çarşı ve hanlar bölgesinin doğu kısmını oluşturan Kayhan Bölgesi’ndeki tüm tarihi yapılan özgün halini alıyor. Yaptığımız çalışmalarla çarşımızın değeri de artıyor” dedi.

 

Bir cevap yazın