Tablet ve Bisiklet

Tablet ve Bisiklet

bisiklet

Okulların kapanmasına doğru, bir takım oluşumlar (Belediye, Valilik, Milli Eğitim, Hayırsevenler, İşadamları, Şirketler vs) başarılı öğrencilere ya da ilköğretim kurumlarının belirli bir kategorisindeki öğrencilere ödüller dağıtırlar.

Bu ödüllendirme hareketi çok uzun zamandır artarak büyüyor. Zaman içerisinde teknolojik değişim ile de hediyelerin muhteviyatı da değişiyor. Benim ilköğrenimimi aldığım zamanlarda en değerli hediye kitap idi. Özellikle ansiklopedi inanılmaz büyük bir hediye idi. Hatta pek çok gazete, okur artırımına gitmek için ansiklopedi vermek adına kupon dağıtırlardı.

Devir değişti, insan davranışları, tüketim alışkanlıkları da değişti. Teknolojinin hızla ilerlemesi insanları maymun etti adeta. Yaşamın ritmi ile insan biyolojisinin ritmi aynı ayarda olmadığı için insanların ayarı bozuldu. Toplumda ‘ayarı kaçmış’ pek çok kişi görebilirsiniz. Ayarsız sevinçler, ağlayışlar, üzüntüler, davranışlar her tarafımızda kolaylıkla şahit olabileceğimizi durumlardan.

Devir değişti, bizim imrenerek evlerimizde sergilediğimiz bilgi kaynağımız olan ansiklopedilerin yerini bilgisayarlar aldı. Buraya kadar gayet normal bir durum bu. Ama yaz tatiline gidecek çocuğa tablet alıp, tüm yaz bu çocuğu evde bir ekrana sabitlemek yerine, neden geleceğimizin teminatı olarak adlandırdığımız çocuklarımıza tablet yerine bisiklet hediye etmeyiz?

Hem bisiklet teknolojisi de değişti, gelişti. Kendi ellerimizle inorganik bir nesil yetiştiriyor. Bu tabletleri icat eden ülkelerde bizdeki kadar elektronik alet yok.

Sağlık için hareket edelim.

İsmail Şahinbaş

 

Bir cevap yazın