Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı Tanıtım Toplantısı

Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı Tanıtım Toplantısı

sdsn sirtcantam

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un danışmanı Columbia Üniversitesi Earth Institute Direktörü Jeffrey Sachs’ın da katılacağı toplantılar, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ulusal, yerel ve küresel ölçeklerde sürdürülebilir kalkınma problemlerine, bilim dünyası, sivil toplum ve özel sektörün bilimsel ve teknik uzmanlığı ile çözüm bulmak amacıyla 2012’nin Ağustos ayında Columbia Üniversitesi Earth Institute ile işbirliği çerçevesinde Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı’nı (Sustainable Developments Solutions Network – SDSN) kurmuştur. SDSN girişimini dünyada yaygınlaştırmak amacıyla bölgesel SDSN’ler kurulması hedeflenmiş ve bu bağlamda SDSN – Akdeniz 2013 yılında hayata geçirilmiştir.

Birleşmiş Milletler, Türkiye’de de üniversitelerimizi, sivil toplum ve özel sektörümüzü bu amaçla bir araya getirecek SDSN Türkiye ağının kurulmasına karar vermiş ve Boğaziçi Üniversitesi diğer başvurular arasından bu göreve layık görülmüştür. Projenin yürütülmesinde Columbia Global Centers l Turkey ile işbirliği yapılmaktadır.

Programın açılışı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un danışmanı Columbia Üniversitesi Earth Institute Direktörü Jeffrey Sachs’ın katılımlarıyla, 27 – 28 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek bir toplantı ile Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılıyor. Açılış etkinliğini takiben, bu girişimin yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi için akademik hayat, sivil toplum ve iş dünyasında atılması gereken adımların tüm kurumların katkı ve katılımıyla değerlendirilmesi ve uzun soluklu bir eylem planı oluşturulması hedefleniyor.

27 Haziran sabah oturumunda gerçekleştirilecek açılışı ‘sürdürülebilir yeşil kampus oluşumu’, ‘sürdürülebilir kent’, ‘sürdürülebilir tarım’ ve ‘sürdürülebilir turizm’ başlıklı paneller izleyecek.

Tarih: 27 – 28 Haziran 09.00 – 18.00 arası

Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampusu, Rektörlük Konferans Salonu, Bebek / İstanbul

 

Bir cevap yazın