Süleyman Paşa Hamamı Restore Ediliyor

1999 DEPREMİNDE HASAR GÖRDÜ

Süleyman Paşa Hamamı, Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda İzmit Merkez’e bağlı Akçakoca Mahallesi’nde inşa edildi. Çifte hamam (bay-bayan) özelliğine sahip olan hamam 3 bölümden oluşuyor ve bu 3 bölümde 3 tane de kubbe bulunuyor. Hamam günümüzün hamamlarında da bulunan soğukluk (giriş kısmı) ılıklık ve sıcaklık kısımlarından oluşuyor. Ön kısımlarda üzeri çifte yüksek kubbe ile örtülü bir soğukluk kısmı, bunun arkasında birbirine kapı ile geçilen alçak kubbe örtülü iki halvet kısmı bulunuyor. Uzun yıllar farklı amaçlarla kullanılan hamam, 1999 Marmara depreminde büyük hasar gördü. Bir kısmı tamamen yıkılan hamamın bir bölümünde de yapısal çatlaklar bulunuyor.
 

İHALE SÜRECİ TAMAMLANDI

Büyükşehir Belediyesi tarihi yapının restorasyonu için 2007 yılında düğmeye basmıştı. Meclis’te alınan kararla harekete geçen Büyükşehir, restorasyon öncesinde bir dizi çalışmayı gerçekleştirdi. Bu aşamada rölöveler (hamamın bulunduğu durumun çizimi) güncellendi ve restorasyon projesi modernize edildi. Bu yönde tüm çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir, söz konusu işin ihalesini hizmet binasında gerçekleştirdi. İhaleyi 665 bin 223 lira teklifle kazanan

Arıcı İnşaat, yer teslimi yapılan çalışmayı 540 iş gününde tamamlayacak.
 

SOSYAL AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEK

Büyükşehir Belediyesi, depremde hasar gören ve bugün neredeyse yok olmakla kaşı karşıya kalan hamamı, uzun yıllar daha tarihe tanıklık etmesi amacıyla restore edecek. Bina aslına uygun olarak inşa edilirken, bir daha depremde hasar görmemesi için çelik konstrüksiyonla güçlendirilecek. Öncelikle hamamın yıkılmış bölümleri onarılacak. Bina, restorasyonun ardından tıpkı Sırrı Paşa Konağı gibi kamu yararına sosyal amaçlı değerlendirilecek.
 
 
 
 

Bir cevap yazın