Su Komitesi Beyrut’ta Toplandı

Su Komitesi Beyrut’ta Toplandı

6. Dünya Su Forumu hazırlıkları kapsamında Akdeniz Su Havzaları Komitesi toplantısı Beyrut’ta düzenlendi. Marmara Belediyeler Birliği’ni temsilen toplantılara MBB Uluslararası İşbirliği Direktörü Murat Daoudov katıldı.

Mart 2012’de Fransa’nın Marsilya şehrinde düzenlenecek olan 6. Dünya Su Forumunun hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken, Paris merkezli ‘Akdeniz’de Ekonomik Gelişim Enstitüsü’ IPEMED’ın öncülüğünde yürütülen ‘Akdeniz Su Havzaları Komitesi’ projesinin katılımcı kurumları Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bir araya geldi. Su yönetimi, enerji verimliliği, ekolojik turizm ve diğer konuların ele alındığı konferansta Fransa ve Arap ülkelerinden uzmanlar katıldı.

Programın son gününde Fransa’nın eski Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine tarafından bir konferans verildi. Arap baharının başlangıcında Avrupa’nın tamamen hazırlıksız yakalandığını anlatan Vedrine, diktatörlerin bu kadar kısa sürede devrileceğini beklemediklerini söyledi. Özgürlük ve demokrasi talebinin Çin’e kadar uzandığını da ifade eden Vedrine, “Demokratikleşme ve ekonomik kalkınma ile gelecekte Arap dünyasının ağırlığı artacak ve yükselen yeni güçler ile Batının tarihî güç tekeli ortadan kalkacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın