Seferihisar Kazandı

Seferihisar Kazandı

Türkiye’nin en bakir körfezlerinden biri olan Seferihisar Sığacık Körfezi, orkinos balık çiftliği tehdidinden kurtuldu. Bilirkişi raporunda Sığacık’ın balık çiftliğine uygun olmadığı belirtildi.

Seferihisar Türkiye’nin ilk sakin şehri unvanına sahip bir ilçe. Orkinos çiftliği kurulmasına karşı bir süredir devam eden mücadele, sevindirici bir haberle son buldu. Belediye Başkanı Tunç Soyer, sonucun Seferihisar’ın haklı, büyük bir zaferi olduğunu söyledi.

Açılan dava nedeniyle yapılan bilirkişi raporunda, Sığacık Körfezi’nin açık deniz özellikleri taşımadığı ve bu nedenle ÇED Olumlu Kararı’nın verilemeyeceği belirtildi. Orkinos yetiştirme tesisinin çevre ve insan sağlığına zararlı olup olmadığının tespiti için yapılan bilirkişi keşfinin raporunda, Sığacık Körfezi’nin hem karadan hem de denizden incelendiği belirtildi. Raporun sonuç kısmı şu şekilde açıklandı:

“Bilirkişi heyetimizin ortak görüşü; Sığacık Körfezi’nin açık deniz özellikleri taşımadığıdır. Ayrıca, dava konusu Akdeniz fokunun yaşama ve üreme alanı içerisinde yer aldığından ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken hassas bir alandır. Önceden yapılmış bilimsel çalışmalar, yer seçimi hassas olarak yapılmış ve kontrollü olarak işletilen orkinos çiftliklerinin çevresel etkilerinin minimal düzeyde kaldığını göstermektedir. Ancak, detaylı bilimsel çalışmalar yapılmadan dava konusu çiftliğin Sığacık Körfezi gibi hassas bir bölge içerisinde yer alan ‘Potansiyel Su Ürünleri Sahası’na konuşlandırılması diğer işletmelere de emsal teşkil edebileceğinden bölgenin daha ciddi ve uzun süreli ölçümlerle incelenmesi gerektiği kanısındayız. Bu nedenle ÇED Olumlu Kararı’na esas teşkil eden ÇED Raporu’nun yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı bilimsel olarak yetersiz olduğu ve bu rapora dayanarak ÇED Olumlu Kararı verilemeyeceği görüşündeyiz.”

 

Bir cevap yazın