Safranbolu; Korumacılığın Başkentinde Korumaya Devam

Safranbolu; Korumacılığın Başkentinde Korumaya Devam

safran-5

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy korumacılığın en bilinçli şekilde Safranbolu’da gerçekleştiğini, Safranbolu halkı ile bir bütün halinde restorasyonlara devam edildiğini söyledi.

Safranbolu’da çok sayıda tarihi çeşmenin restorasyonunun tamamlanıp musluklarından su akılmaya başlandığını sözlerine ekleyen Başkan Aksoy; “23 çeşmenin restorasyonu tamamlandı. Bununla birlikte 48 çeşmenin de restorasyonu için proje çalışmalarımız süratle devam etmekte. İnşallah kısa sürede bu çalışmalara da başlayacağız” dedi.

Uzman bir kadro ile restorasyonu yapılabilecek her evi, her konağı, her çeşmeyi teker teker incelediklerini, projeler ürettiklerini ve nihayetinde bu projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Başkan Aksoy “En büyük dileğimiz bizlere emanet edilen bu güzel maddi ve manevi varlıkları gelecek nesillere taşıyabilmek, onlarında nasıl sahip çıkacaklarını ve koruyacaklarını onlara anlatabilmektir. Bu nedenle çalışmalarımıza ara vermeden büyük bir şevkle devam ediyoruz” dedi.

Tarih Çınar Sineması’nın restorasyonuna da devam edildiğini ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “Safranbolu Belediyesi olarak ‘Korumacılığın Başkenti’ olan Safranbolu’da restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz ve ekiplerimizle birlikte yerinde incelemelerde bulunuyoruz. Eski Çınar Sineması olan Tarihi Muallimler Binası’nın restorasyon çalışmalarını sene sonuna kadar tamamlayıp tarihi sahneyi geri getirmek istiyoruz ve burayı sinema müzesi olarak açmayı hedefliyoruz. İnşallah bu güzel değeri de Safranbolu’muza kazandırmanın mutluluğunu birlikte yaşayacağız şeklinde konuştu.”

 

Bir cevap yazın