Safranbolu 11. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali (24 – 26 Eylül 2010)

Tarih içinde nadide bir hazine gibi tüm doğallığıyla karşımıza çıkan, kent ölçeğinde korumanın en güzel örneği Safranbolu’ muzda; Eylül 2000 tarihinden beri düzenlenen Altın Safran Belgesel Film Festivali; Eylül 2004 yılından bu yana uluslararası ölçekte düzenlenmiştir. Bu yıl, 24 – 26 Eylül 2010 tarihlerin de Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinin 11. gerçekleşiyor.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalimizin amacı, özelde Safranbolu, genelde yurdumuzda bulunan kültürel değerlerin ‘Korunması ve Geleceğe Miras’ olarak taşınmasına gerekli duyarlığı sürdürmek, belgesel film festivali aracılığı ile güncelleştirmektir. ‘Kültürel Miras ve Korumacılık’ temasının ışığı altında tarihsel, kültürel, doğal çevrenin geleceğe taşımasını sağlayabilmektir.

10. yılımızda Suha ARIN Kültür ve Sanat Merkezinin açılışını yapmış olup, değerli ustanın meslek hayatında kullandıkları önemli eşyaların ve almış oldukları ödüllerin sergilendiği bu merkez, sanatsever ve kıymetli belgeselcilerin belgesel film katkıları ile ileride önemli bir film arşivi haline getirilmesi planlanmaktadır. 11. yılımızda da geçen yıl olduğu gibi kuracağımız açık hava sinemalarında ve Suha Arın Meydanı’nda ve Kültür – Sanat Merkezi’nde ödül alan belgesel film gösterimlerine ve özel gösterimlere yer vereceğiz. Öğrencilerle yapılacak çalıştaylar da hazırlanacak olan film ise gala gecesinde gösterilecektir.

Geçen yıllarda olduğu gibi yine büyük katılımın beklendiği belgesel film yarışmasına ait detayları http://www.altinsafranbolu.com/ adlı siteden bulmak mümkündür.
 

Program:

24 Eylül Cuma

14.00 – Köyiçi, Misak-ı Milli Meydanı:

Kortej yürüyüşü.

İ.B.B. Mehteran Takımı Gösterisi.

Çelenk Sunma.

Saygı duruşu.

Elazığ Halk Oyunları Gösterisi.

Edirne Halk Oyunları Gösterisi.

Aydın Halk Oyunları Gösterisi.

16.00 – Şekerci Sokak: Sokak Sanatçıları Canlı Performansı (Güzel Sanatlar Lisesi).

Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi: 12. Fotoğraf Yarışması Seçme Sergisi.

17.00- Köyiçi Meydanı: Cizre Halk Oyunları.

Misak-ı Milli Meydanı: Bursa Halk Oyunları.

Kazdağlıoğlu Meydanı: Artvin Halk Oyunları.

17.30 – Kent Tarihi Müzesi: Prof. Balkan Naci İSLİMYELİ, HAMAM ‘su ve ayna’ Fotoğraf Sergisi.

18.30 – Kent Tarihi Müzesi Bahçesi: Valilik Resepsiyonu.

Safranbolu’dan Eflani’ye Katır Yolu belgesel film gösterimi.

20.00 – Süha Arın Meydanı, Taşev ve Suha Arın Merkezi: Belgesel Film Gösterimleri.

20.30 – Misak-ı Milli Meydanı:

Açılış ve selamlama konuşmaları.

Festival meşalesinin yakılması.

Bölgesel Halk Oyunu gösterisi.

Kültür Bakanlığı Sanatçıları Konseri.

Onur Şan Türk Halk Müziği Konseri.

Havai fişek gösterisi.

25 Eylül Cumartesi

11.30 – Köyiçi Meydanı: Aydın Halk Oyunları.

Misak-ı Milli Meydanı: Elazığ Halk Oyunları.

Kazdağlıoğlu Meydanı: Edirne Halk Oyunları.

13.00 – Suha Arın Meydanı: Yöresel El Ürünleri Pazarı Açılışı.

14.00 – Kent Tarihi Müzesi: ‘Osmanlı’da Kadın ve Hamam’ konulu Konferans, Yrd. Doç. Suhendan İlal.

16.00 – Kent Tarihi Müzesi: ‘Tarihi Bir Sokak; Sinema’ konulu panel, Yeşilçam Sanatçılarından.

17.00 – Köyiçi Meydanı: Artvin Halk Oyunları.

Misak-ı Milli Meydanı: Cizre Halk Oyunları.

Kazdağlıoğlu Meydanı: Bursa Halk Oyunları.

18.00 – Ata Merkez Sinema Salonu: Kokteyl ve Ödül Töreni.

19.00 – Misak-ı Milli Meydanı: Kültür Bakanlığı Dans Topluluğu Gösterisi.

20.00 – Süha Arın Meydanı, Taşev ve Suha Arın Merkezi: Belgesel Film Gösterimleri.

20.30 – Misak-ı Milli Meydanı: Cahit Berkay – Moğollar Konseri.

22.00 – Cinci Hamamı: Gelin hamamı.

26 Eylül Pazar

09.00 – Trekking: Safranbolu Doğa Sporları Kulübü rehberliğinde, Safranbolu’dan Eflani’ye Katır Yolu’nun bir kısmı yürünecek.

10.00 – Gezi: Tarihi hamamlar.

11.30 – Köyiçi Meydanı: Edirne Halk Oyunları.

Misak-ı Milli Meydanı: Aydın Halk Oyunları.

Kazdağlıoğlu Meydanı: Elazığ Halk Oyunları.

13.00 – Aslanlar Kültür Merkezi: Çocuklar Eğleniyor Etkinliği.

15.00 – Ödül Töreni: En iyi korunan ev ve en iyi restore edilen ev.

16.00 – Çarşı: Sokak Sa〠浣〠瑰㸢ﱂﱴﱧ潤慬琿洿欠棢攠政汫ⱥ欠棢㬲6tContentID

￰tCategoryID 
￰ClassID￶￿㿿Priority
￰Headernatçıları Konseri.

17.00 – Köyiçi Meydanı: Bursa Halk Oyunları.

Misak-ı Milli Meydanı: Artvin Halk Oyunları.

Kazdağlıoğlu Meydanı: Cizre Halk Oyunları.

20.00 – Süha Arın Meydanı, Taşev ve Suha Arın Merkezi: Belgesel Film Gösterimleri.

21.00 – Misak-ı Milli Meydanı:

Hasan Cihat Örter Konseri.

İBB Kent Orkestrası Konseri.

Havai Fişek Gösterisi.


Bir cevap yazın