Restore Edilen Tarihi Hamam, Etnografya Sergi Salonu Olarak Açıldı

Restore Edilen Tarihi Hamam, Etnografya Sergi Salonu Olarak Açıldı

1600’lü yıllarda inşa edilen Tarihi Çandarlı Hamamı, restorasyon çalışmaları sonrasında Etnografya Sergi Salonu olarak vatandaşların ziyaretine açıldı.

MÖ 4000’lere dayanan geçmişiyle tarihi yarımada üzerine kurulu Çandarlı, İzmir’in kuzey bölgesinin önemli tarihi kentleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar boyunca Hitit, Lidya, İyonya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çandarlı, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile göz kamaştırıyor.

Çandarlı Belediyesi’nin girişimleri ve İzmir Valiliği’nin destekleri ile 1600’lü yıllardan kalan ve 1970’li yıllara kadar kullanılan Tarihi Çandarlı Hamamı’nın restore edilmesine takiben Etnografya Sergi Salonu olarak vatandaşların ziyaretine açıldı. Etnografya Sergi Salonu’nda Çandarlı’nın kültürel ve tarihi mirasını yansıtan günlük giysiler, gelin kıyafetleri, para keseleri, peşkirler ve mutfak araç – gereçleri bulunuyor.

Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen, “Çandarlı’mızda sahip olduğumuz kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerimize değer veriyoruz. Bizlere bırakılan bu mirasa göstermiş olduğumuz özeni 2011 Mayıs ayında Tarihi Kentler Birliği üyesi olarak gösterdik. Çandarlı Belediyesi olarak tüm tarihi binalarımızı restore ediyoruz, gerekirse kamulaştırıyoruz. Etnografya Sergi Salonu’na dönüştürülen Tarihi Çandarlı Hamamı, restorasyonu bitmiş çalışmalarımızdan sadece birisi. Çok yakın bir zaman içerisinde tüm tarihi binalarımızın restorasyonunu tamamlayarak Çandarlı’mızı kültür turizminde uluslararası düzeye taşıyacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın