Patara’ya Baskı Devam Ediyor

Patara’ya Baskı Devam Ediyor

patara kumsali

Kaş sınırları içinde bulunan Patara Kumsalı, Akdeniz kıyılarımızda bulunan ve deniz kaplumbağaları için önemli 21 yuvalama alanından biridir. Yerel kaynaklardan tarafımıza ulaşan bilgilere göre, Patara Kumsalı’ndan denize dökülen Eşen Çayı, Çayağzı Mevkii’nde, belediyeden alınan büfe yapımı izniyle ‘Patara Pink Beach Club’ isimli bir tesisin inşaatına başlanmış bulunmaktadır.

Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsünde olan Patara Kumsalı, iribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta) için öncelikli yuvalama alanlarımızdan biridir ve aynı zamanda ülkemizin taraf olduğu Bern Sözleşmesi (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi) kapsamında korunmaktadır.

Patara bölgesinde son yıllarda artan yapılaşma tehdidi karşısında, uluslararası bir doğa koruma kuruluşu olan MEDASSET tarafından Bern Sözleşmesi Sekreteryası’nda açtırılan dosya kapsamında kumsalı olumsuz etkileyebilecek yapılaşmalar raporlanmıştır. Alanda, uluslararası sözleşmeler ve yasal düzenlemelerle çelişki oluşturan yapılaşmalar konusunda Aralık 2013’te açılan şikayet dosyası halen işlemde olup, Patara Kumsalı’nda gerekli yasal girişimlerde bulunulması hususunda ülkemize yönelik izleme süreci devam etmektedir.

Bern Sözleşmesi’nin Tehlike Altındaki Habitatlar Listesinde yer alan Akdeniz embriyonik kumulları, Akdeniz beyaz kumulları, Doğu Akdeniz sabit kumulları ve tek yıllık seyrek Gramineae kumul topluluklarının yer aldığı Patara Kumsalı’nda yapılaşma konusu son derece hassas bir şekilde ele alınarak değerlendirilmesi gereken bir konudur. WWF-Türkiye tarafından, 2013 yılında alanda yapılan değerlendirme çalışmasının sonuçları ve yerel paydaşlar ile yöre halkından tarafımıza iletilen endişeler doğrultusunda Patara Kumsalı’nda yapılması planlanan ‘Patara Pink Beach Club’ adıyla anılan inşaatın acilen durdurulması için ilgili kamu kurumlarına bilgilendirme yapılmıştır.

Alanın yönetiminden sorumlu ilgili tüm kurumların, Patara Kumsalı’nın tüm doğallığıyla korunması yönünde karar almasını bekliyoruz.

WWF

Bir cevap yazın