Panda Sayısı Artıyor!

Panda Sayısı Artıyor!

Nesli tehlike altındaki panda nüfusu, koruma çalışmalarının da katkısıyla son 10 yılda yüzde 16,8 oranında arttı. 2003’te dünyada bin 596 panda vardı. Çin’de yapılan Dördüncü Ulusal Panda Araştırması’nın sonuçlarına göre bu sayı bin 864’e çıktı ve pandaların yaşadığı alan da genişledi. Pandalar artık 2 milyon 577 bin hektarlık bir alanda yaşıyor.

pnda-2
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren WWF – Çin Doğa Koruma Programları Yöneticisi Xiaohai Liu, “Dev pandaların korunması için birçok başarılı çalışma yapıldı. Çin hükümeti de bu çabaları destekleyip, aralarında WWF’in de bulunduğu doğa koruma örgütleriyle işbirliği yaptı” açıklamasını yaptı.

Çin Devlet Orman İdaresi tarafından yürütülen araştırma, 2011’de WWF’in maddi ve teknik desteğiyle başladı. Araştırma sonuçları, dev pandaların yüzde 66,8’inin korunan alanlarda yaşadığını gösteriyor. Son yapılan araştırmadan bu yana pandaların yaşadığı korunan alanlara 27 yeni saha eklendi ve toplamda 67’ye ulaştı.

Panda koruma çabaları başka türlerin korunmasına da katkıda bulundu. Çin’in Siçuan, Şaanşi ve Gansu eyaletlerinde yaşayan pandalar için oluşturulan korunan alanlarda, Çin’in güneybatısında yaşayan, Çin dağ keçisialtın maymunkızıl panda ve tepeli aynak gibi nesli tehlike altındaki diğer türler de yaşıyor.

WWF, Çin Hükümeti’nin pandalar için gerçekleştirdiği çalışmaları destekliyor. Bu çalışmalar, yeni doğa koruma alanlarının oluşturulmasıyla birlikte pandaların daha çok yiyecek bulabilmesine ve daha iyi üreyebilmesine olanak sağlayan orman alanlarını bambulukları ekolojik koridorlarla birleştiren korunan alan ağlarının oluşturulmasını da kapsıyor.

Araştırma, popülasyon ve habitat açısından bazı artışları ortaya koysa da, doğada yaşayan dev pandalar hala ciddi sorunlarla karşı karşıya. Panda popülâsyonunu tehdit eden kaçak avcılık tehdidi azalsa da madencilik, hidroelektrik santraller, turizm ve altyapı inşaatları gibi sorunlar türün yaşam alanlarını olumsuz etkiliyor.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Pandalar, WWF’in tüm dünyadaki doğa koruma çalışmaları için bir sembol. Korunmasıyla ilgili çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini görmekten çok mutluyuz. Çin’den gelen umut verici haberler bizleri diğer türlerin korunması konusunda da yüreklendiriyor” dedi. WWF’in doğa koruma çalışmalarına destek olmak için yürütülen ‘evlat edinme’ kampanyasının Türkiye ayağında da en çok tercih edilen tür panda. Pandaların korunmasına destek olmak isteyen bireyler, WWF – Türkiye’ye bağışta bulunabiliyor.

Bir cevap yazın