Orkinosların Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor

Orkinosların Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor

Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu toplantısı bu yıl 9 – 19 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da. Herkesi ve özellikle de hükümetleri orkinosların geleceği için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.

İstanbul’da bu yıl 22.si gerçekleştirilen ICCAT toplantısında (Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu) Akdeniz için önemli bir tür olan orkinosları kurtarma planları tartışılıyor. Endüstriyel balıkçılık faaliyetleri bu şekilde devam ederse, sualtı ekosistemi risk altına girecek. Çözüm ise net. Ekosistemin korunmasını temel alan balıkçılık politikalarının oluşturulması ve avlanma kotalarının belirlenmesi…

Orkinos çiftlikleri yasaklanmalı

Şu an İstanbul’da bulunan ICCAT temsilcilerinin önünde önemli bir ilerleme fırsatı bulunuyor. Toplantıya katılan ülkeler, yasadışı avlanmanın asıl tetikleyicisi olan endüstriyel balıkçı filolarının sayıca daha da azaltılması konusunda hemfikir olmalı. Uygulamada olan mavi yüzgeçli orkinos avı kotalarının indirilmesinin yetersiz olması bir yana, orkinos çiftlikleri yasadışı avcılık ile mücadelenin önünde hala önemli bir engel. Bu toplantı sonucunda, çiftlik faaliyetleri ya kontrol altına alınacak, ya da hepsi yasaklanacak. Başka yolu yok.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en bakir körfezlerinden biri olan Seferihisar Sığacık Körfezi, orkinos çiftliği tehdidinden kurtuldu. Bilirkişi raporunda Sığacık’ın balık çiftliğine uygun olmadığı belirtildi. Orkinos çiftliğinin çevre ve insan sağlığına zararlı olup olmadığının tespiti için yapılan bilirkişi keşfi raporu çiftlik kurma kararını durdurdu.

Avrupa balıkçılık yönetiminde sınıfta kaldı

Bu yıl komisyon toplantısı diğer orkinos türlerinin yönetimi konusuna da odaklanacak. Süregelen orkinos krizi Avrupa’nın yetersiz balıkçılık yönetiminin yok edici etkilerini gösteriyor. Avrupa’nın ihtiyacı olan, ortak balıkçılık politikalarında bilimsel ve önlem almaya yönelik ilerici reformlar geliştirmektir.

Sağlıklı okyanuslar için, sürdürülebilir balıkçılık politikalarının uygulanması ve dünya denizlerinin yüzde 40’ının küresel deniz rezervleri ilan edilmesi için yıllardır kampanyalar yürütüyoruz.

Greenpeace

Bir cevap yazın