Organik Tarım Desteklemeleri Açıklandı

Organik Tarım Desteklemeleri Açıklandı

organik

Organik Tarım Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca organik tarım desteklemeleri kapsamında meyve sebze üretim alanları için dekar başına 70 lira, tarla bitkileri üretim alanları için dekar başına 10 lira ödeme yapılacak.

OTD ödemesi, Organik Tarım Yönetmeliğine göre organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sisteminde (OTBİS) ve Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) 2014 ile 2015 üretim yılında kayıtlı olan ve OTD uygulamalarıyla ilgili belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere yapılacak. Buna göre; meyve sebze üretim alanları için Geçiş süreci -2, Geçiş süreci -3 ve organik statüde yer alan ürünlere dekar başına 70 lira, tarla bitkileri üretim alanları için Geçiş süreci -2, Geçiş süreci -3 ve organik statüde yer alan ürünlere dekar başına 10 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Ödemeden faydalanmak isteyen çiftçiler, 12 Ocak – 27 Mart 2015 tarihleri arasında mesai saati bitimine kadar OTD başvuru dilekçesiyle ÇKS’de kayıtlı oldukları il / ilçe müdürlüklerine başvurabilir.

Bir cevap yazın