Onüç Kaşık

Onüç Kaşık

iznik golu sirtcantam

Onüç Kaşık, Necip Kahraman’a ait bir şiir ismi. Necip Kahraman, Bursa Yenişehirli. Şehrin isminin yeni ile başlaması sizi yanıltmasın, Yenişehir oldukça eski bir yerleşim yeri.

Uzun zamandır Bursa Valiliği’nin bir doğa turizm projesinde çalışıyorum. Geçtiğimiz yılın sonbaharında (2013) İznik Gölü’nde günbatımı fotoğrafları çekerken gölün kıyısında tanıştık Necip Abi ile. O da İznik Gölü’nün büyülü günbatımlarına sevdalı olduğu için orada olduğunu söylemişti.

Günü İznik Gölü’nde batırırken uzun uzun Nazım Hikmet’in İznik Gölü’nde günbatımları üzerine yazdığı şiirlerden bahsetti. Bir gölün kıyısına günbatımı izlemeye gelen bir adam, ağzında sevgi sözcükleri garip geldi. Sonra anladım, gerçek bir gönül adamı ve şair ile ahbap olduğumu.

Telefonlarımızı aldık, Facebook’ta arkadaş olduk…

Nevruz akşamı Yenişehir’de ziyaretine gittim. Hem dostumu göreyim, hal hatır sorayım, nevruzunu kutlayayım derken sohbet sohbeti açtı. Ve beni çok uzun zaman öncesine götüren muhteşem bir şiirinin olduğunu öğrendim.

Ben Karadenizli, ruhu Yörük bir adam, Necip Abi Bursa’dan. Yıllar evvel yazılmış bir şiirde duygularımızın bir olduğunu gördüm. Yenişehir’den İznik’e geçerken bir bahar gecesi, bu şiirin etkisi ile İznik Gölü’nde güneşi ruhunda batırdım…

Onüç Kaşık

Bir ateşe sevdalıyımdır,

Bir de tüten bacalara,

Örselenmiş insanlardır dostlarım,

Oralarda yaşarım ben.

İyi tanırım ocak ateşini ve

Sıcak söyleşilerini;

Söylenemeyen AŞK türküsünü ve de,

Kireç duvarları;

İyi bilirim ben…

Yavan ekmeğin nasıl bölüşüldüğünü,

Sıcak bir tas çorbanın,

Yürekleri ve bebekleri nasıl ısıttığını…

İyi duyarım ben,

Çooook uzaktan da olsa oralarda,

ONÜÇ kaşığın,

Bir Tas çorbadan çıkardığı SENFONİYİ,

Ateşe sevdam bundandır;

Tüten Bacalara da…

Necip Kahraman

Bir cevap yazın