Olimpik Hareketler

Olimpik Hareketler

Geçtiğimiz Pazar günü saatlerimizi bir saat ileri almamıza rağmen hiçbir gecikme olmadan TMOK’un (Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) Olağan Mali Genel Kurulu’na gittik. İstanbul’un Bakırköy İlçesi’ndeki Ataköy 4. Kısım sonunda bulunan Olimpiyatevi’ndeki Büyük Salon da düzenlenen bu toplantıya yaklaşık 200 kişilik bir TMOK üye topluluğu katıldı.

Bu kadar çok spor duayeninin buluştuğu başka bir toplantı hatırlamıyorum. Ama ikiye bölünmeye çalışılan TMOK’un Genel Kurulu’nda bu güzelliği yaşamak isteyen çok kişinin olduğunu göremediğimi sizlerle paylaşmak durumundayım. Aralarında onlarca sene spor müdürlüğü yapanından tutun, yirmili yıllara yaklaşan görev süreleri bulunan federasyon başkanları, spor teşkilatının en deneyimli ağabeyleri ve daire başkanları, gazeteciler, spor bilimciler, spor hekimleri, veteran atletler, üniversite hocaları ve diğerlerini kattığınızda sayısı 200’e varan elit bir spor ailesi…

Yüzlerine baktığımda herkesin gözündeki ışıltının bir miktar azaldığını hissettim dersem yalan olmaz. Olimpik düşünce ve nihayetinde olimpizme inanmış ve her çalışma etabında olimpik düşünceden vazgeçmeyen bir yapım olduğu için bu solukluğun nedenini anlamaya çalışıyorum.

‘Akil Adamlar Olimpik Hareketi’ şeklinde şekillenmeye çalışan bir grup var. Yaptıkları çalışmalar sonunda TMOK’u 2020 için harekete geçmeye çağıran bir hamle ile seçimli genel kurul istiyorlar. Konu yargıya taşınmış. Yakında haberlerini alacağımız bazı toplantıların olacağını sinyallerini alıyor gibiyiz. Konu taraflarından bazıları, işi başkan ile kuruldan ayrılan bir başkan vekilinin birbirleri olan çekişmelerinin sonunda ortaya çıktığını iddia ediyor.

Gelecek günlerde durumun detaylarını sizlerle paylaşacağız ama 56 spor federasyonunun olduğu bir ülkede, bu federasyonların başkanlarının doğal üye oldukları bu kurumda toplasan 5’i geçmeyen federasyon başkanı vardı. Bunun ne anlama geldiğini yine başka bir zamanda tartışmalıyız. Merak etmeyin Buz Pateni Federasyon Başkanımız orada idi. İnanılır gibi değil. Asıl sporun yapılmasını sağlayan ve öncülük eden federasyonların en üst düzey yetkilisi orada değilse biz sporun neyini konuşuyoruz?

Olimpiyatevi’nin yanındaki spor salonunda kapalı salon atletizm şampiyonası yapılacaktı ve sırf bu yüzden bu organizasyon (2012 Kapalı Salon Atletizm Avrupa Şampiyonası) alınmıştı. Ama şimdi 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için o salonda piste ayrılmış yerler tribün olmak üzere betonla kaplanıyor. Nerede Atletizm Federasyonu Başkanı? Bakıyorum etrafıma göremiyorum. Diyelim Basketbol için verildi bu salon, halen bitmemiş durumda. O zaman nerede Basketbol Federasyonu Başkanı?

Neyse biz orayı burayı eleştireceğimize kendimize bakalım: Balon buz pistinin ayağa kalktığını gördük. Recep bey çalışıyor olmalı. Yahya Kaptan’daki salon inşaatı durdu, Kenan bey’den gayret bekliyoruz. Üniversite havuz yapacağım dedi, bekliyoruz. İbrahim Başkan Umuttepe’ye bir futbol ve sentetik atletizm tesisi yapma sözü verdi, bekliyoruz.

Daha önce de yazdım ve yazıyorum; Olimpiyatları gelin biz yapalım… Olimpik hareketler bizi oraya götürüyor gibi… Bunları yapmak hayal değil… Yeter ki inanalım, gerisi kolay…

 

 

Bir cevap yazın