Nükleer Kadınları Daha Çok Etkiliyor

Nükleer Kadınları Daha Çok Etkiliyor

Nükleer Bilgi ve Kaynak Servisi’nin ortaya koyduğu rapor, kadınların erkeklere oranla radyasyondan daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Aynı radyasyon oranı göz önünde bulundurulduğunda kansere yakalanan ve ölen kadınların oranı, erkeklere göre % 50 daha fazla.

Bu veri ilk olarak 2006 yılında Ulusal Akademi Bilimleri (National Academy of Sciences) tarafından ‘Radyasyonun Biyolojik Etkileri’ serisi adı altında rapor edilmiş olsa da raporun odak noktasında yer almıyordu ve bu veriler bugüne kadar dikkatlerden kaçmıştı. Nükleer Bilgi ve Kaynak Servisi şu anda bu veriyi ön plana çıkarıyor. Çünkü nükleer faaliyetlerin yakınında yaşayan insanlar düzenli bir biçimde havaya, suya ve toprağa yayılan radyoaktiviteye maruz kalıyor. Özellikle Çernobil ve Fukuşima gibi nükleer patlamaların yaşandığı yerlerde bu risk daha da fazla.

Nükleer Bilgi ve Kaynak Servisi’nde görevli biyolog Mary Olson ‘Bu verinin şu zamana kadar göz ardı edilmiş olması şok edici bir durum. Cinsiyetler arasındaki bu orantısız hasar şaşırtıcı. İnsan sağlığının korunması için daha fazla araştırma ve eylem gerekir. Bilindiği gibi çocuklar radyasyondan en fazla etkilenen grup. Bunun öncelikli nedeni, daha küçük vücutların daha fazla doza maruz kalması. İkincisi ise çocukların hücreleri daha hızlı bölündüğü için DNA’larının daha fazla radyasyona maruz kalması. Kadınların erkeklere oranla daha fazla etkilenmeleri birtakım mekanizmaların kombinasyonundan kaynaklanıyor ve sebebinin anlaşılması daha fazla çalışma gerekiyor. Vücut kütlesi bir faktör olmakla birlikte üreme dokuları radyasyona hassastır. Kadınlardaki bu doku sayısı da erkeklere oranla daha fazladır’ diyor.

Japonya Kyoto’daki Yeşil Hareket’ten Aileen Mioko Smith ise durumu şöyle açıklıyor; ‘Bu veri özellikle Fukuşima için önemli. Çünkü orada bölgeyi terk etmek isteyip maddi sıkıntılardan dolayı bölgeden ayrılamayan bir sürü genç kadın ve çocuk var. Bu grup, kapana kısılmış gibi çünkü Japonya Hükümeti finansal bir yardım sağlamıyor.’

30 Mart 1979’de Amerika’da Three Mile Island’da yaşanan nükleer sızıntısından yine en çok çocuklar ve kadınlar etkilenmişti. Kadınların bu gerçekleri bilme ve kanunlar tarafından eşit biçimde korunma hakkları vardır.

 

Bir cevap yazın