‘Nükleer Enerji Çözüm Değil’

‘Nükleer Enerji Çözüm Değil’

nukleer enerji cozum degil

Dünyaca ünlü aktivist ve yazar Helen Caldicott, ilk defa Türkçeye çevrildi. Üstelik çok yeni bir eseriyle. Dilimize, Nükleersiz aktivistti Korol Diker çevirdi. Nükleersiz aktivistti ve Yeni İnsan Yayınevi Ivan Illich Serisi editörü Ümit Şahin kitabın editörlüğünü yaptı. Okumayı kolaylıştıcı pek çok dip not titizlikle eklendi. İki yılı bulan ve yoğun emek yüklü bir süreç sonrası ‘Nükleer Enerji Çözüm Değil’ ilk defa Türkçede…

Kitabın içeriğine gelince; nükleer enerjiyle ilgili tartışmalar genellikle kazaların nasıl meydana geldiği ve sonuçları, radyasyonun sağlık etkileri ve alınan dozlar, nükleer enerjinin ekonomisi, atık sorunu, iklim değişikliğiyle ilişkisi, dünyada nükleer enerjinin durumu ve başka ülkelerin enerji politikaları gibi bilgi yüklü bir alanda cereyan eder. Nükleer enerji neticede politik bir tercihtir ve asıl tartışma siyasi bir tartışmadır. Ayrıca nükleer felaketlerin yarattığı büyük insani trajediler nedeniyle, tartışma ahlaki ve vicdani bir çerçevede de yürür. Ama yine de konuyu meselenin teknik yanlarından ve ekonomisinden tamamen ayırarak tartışma imkânı pek yoktur. Bu nedenle nükleer enerjiyle ilgili sağlıklı, bilimsel verilere dayalı ve ayrıntılı bilgi sağlayan kaynaklar çok önemlidir.

Avustralya doğumlu olan ve halen ABD’de yaşayan yazar ve aktivist Helen Caldicott’un kitabı bu yönüyle önemlidir. ABD’nin en saygın nükleer karşıtı aktivistlerinden biri olan Helen Caldicott, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı bir hekim olarak konunun başta sağlık boyutu olmak üzere bütün alanlarında kendini yetiştirmiş çok yetkin bir isim. 1985’te Nobel ödülü almış olan Uluslararası Nükleere Karşı Hekimler Birliği’nin (International Physicians for the Prevention of Nuclear War – IPPNW) 1978’de kurulan ABD örgütü Sosyal Sorumluluk Sahibi Hekimler’in (Physicians for Social Responsibility – PSR) ve Nükleer Politikalar Araştırma Enstitüsü’nün kurucu başkanı olan, 1979’da ABD’de meydana gelen Three Mile Island nükleer kazasının ardından bölgede incelemeler yapan, ağırlıklı olarak ABD ve Avustralya’yı ve dünyanın başka yerlerini (Türkiye dâhil) dolaşarak konuşmalar yapıp yazılar yazarak, nükleer enerjinin tehlikelerine karşı kamuoyunu uyarmaya çalışan Caldicott’un yaptığı tartışmalar, Türkiye için önemli argümanlar sunuyor.

Nükleer Enerji Çözüm Değil, Yeni İnsan Yayınevi’nden, Korol Diker çevirisiyle, kitap raflarında sizi bekliyor.

 

Bir cevap yazın