Mersin’de Variller Nükleere Karşı Çaldı

Mersin’de Variller Nükleere Karşı Çaldı

Mersin’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bilgilendirme Ofisi önünde her hafta sonu düzenlenen protestolardan bir yenisi bugün Greenpeace gönüllüleri tarafından gerçekleştirildi. Gönüllüler ofis önünde, üzerinde radyasyon işareti olan varillerle müzik yaptı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Bilgilendirme Ofisi önünde her hafta sonu Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) öncülüğünde gerçekleştirilen nükleer karşıtı protestoları bu hafta sonu Greenpeace üstlendi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Taş Bina önünden, NGS Bilgilendirme Ofisi’ne kadar yürüyen Greenpeace üyeleri, ofis önünde müzikli bir protesto gerçekleştirdi. Üzerinde radyasyon işareti bulunan varillerle müzik yapan gönüllüler ‘Variller nükleer atık için değil, müzik yapmak için kullanılsın’ dedi. Yürüyüşe katılan yaklaşık 100 kişi arasında Mersin NKP üyeleri de vardı.

Greenpeace Mersin yerel grubu adına açıklama yapan Cem Kapukaya “Rosatom şirketinin Mersin’de kurmak istediği nükleer santral için hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme başvuru dosyası ne bilim insanlarının ne de devlet kurumlarının onayını aldı. Buna rağmen burada bu bilgilendirme ofisiyle halkı kandırmaya çalışıyorlar. Gerçek şu ki Türkiye, dünya ortalamasının 3 katı pahalıya bir nükleer enerji antlaşması yaptı ve buna 15 yıl alım garantisi verdi. Biz bu enerjiyi Çernobil felaketiyle yakından tanıyoruz. Rosatom, aynı zamanda Çernobil felaketinden sorumlu olan şirket. Kaldı ki, nükleerin zarar vermesi için kaza olmasına gerek yok. Kullanılmış radyoaktif atıkların ne yapılacağı hala netlik kazanmış değil. Uzmanlar, kullanılacak deşarj suyunun hassas deniz eko sistemi ve Göksu Deltası’nda yasayan 470 üzerinde endemik tür üzerinde geri dönüşü olmayan etkiler olacağını ifade ediyor. Yapılan kamuoyu araştırmaları gösterdi ki, halkın ezici bir çoğunluğu nükleer santrale karşı. Hükümeti bir an önce halkın sesini duymaya çağırıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın