Mersin Halkı’ndan “paçavra” Benzetmesine İmzalı Cevap

Greenpeace, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sırasında Meclis’te ‘Sinop, Mersin Nükleer İstemiyor’ yazılı bir pankart açtıktan sonra, Mersin Nükleer Karşıtı Platform ile birlikte kent merkezindeki Metropol İş Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı. Greenpeace’in kurduğu standa yarım saat için 300’den fazla imza toplandı.

Meclis’te açılan pankarta yönelik olarak Başbakan Erdoğan ‘paçavra’ şeklinde tepki göstermişti. Greenpeace Akdeniz ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform bir hafta boyunca nükleer santralin beraberinde getireceği tehlikelere dikkat çekmek üzere Tarsus, Akkuyu ve Aydıncık gibi yörelerde yerel halk ve kurumlar tarafından düzenlenecek basın toplantısı ve miting gibi nükleer karşıtı faaliyetlere katılacak. İki kuruluşun gönüllüleri üç gün boyunca Mersin Metropol binası önünde imza toplamaya devam edecek.

Etkinlikler, 14 Mart Pazar günü, pop şarkıcısı Göksel’in de katılımıyla, Barış Meydanı’nda düzenlenecek olan nükleer karşıtı konser ile son bulacak.

Şehirlerinde nükleer santral kurulmasına tepki gösteren Mersin halkıyla dayanışmak üzere kenti ziyaret ettiklerini dile getiren Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı: ‘Burada yaşayan herkes nükleersiz, daha iyi bir geleceği hak ediyor. Başbakan Mersin halkının haklı talebine istediği kadar paçavra desin, biz Mersin’in Rusya’dan getirilecek Çernobil teknolojisi reaktörlerine asla razı olmayacağını biliyoruz. Zaten nükleer santral karşıtı mücadele burada 20 yıldır devam ediyor. Artık, Erdoğan’ın dinlemeyi öğrenmesinin zamanı geldi” dedi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform adına söz alan Sabahat Aslan dün Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden insanların yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara acil şifa diledikten sonra: “Hükümetin uyguladığı yanlış politikalar enkaz altında kalmıştır. Deprem kuşağında olmasına rağmen ‘güvenlik kültürü’nün yerleşmediği, hükümetin bilim insanlarını ve meslek odalarını hiçe sayan politikalarla günün kurtarılmaya çalışıldığı ülkemizde nükleer santraller tehlike kaynağı olacaktır” dedi.

Rus nükleer teknolojisinde skandal bitmiyor

Rusya’dan Mersin’e hükümetin ithal etmeye çalıştığı VVER–1000 adlı teknolojinin arızalarıyla ilgili geçtiğimiz günlerde, Belarus’ta bir skandal patlamıştı. VVER–1000 adlı reaktörü satın alma hatasına düşen Belarus’un İç İşleri Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre, reaktörde kalitesiz parçalar kullanılması nedeniyle iki ay içerisinde üç ayrı arıza tespit edildi. Benzer şikâyetler daha önceden Çin’de yapılan nükleer santral nedeniyle Çin hükümeti tarafından da dile getirilmişti.

Aynı radyoaktif teknolojinin Türkiye’ye getirilmesindeki ısrarı anlamadıklarını açıklayan Mersin NKP ve Greenpeace Akdeniz üyeleri, 21. yüzyılda Mersin’e ‘güneş teknolojilerinin’ yakıştığını ifade ettiler.

Bir cevap yazın