Meram % 100 Ekolojik Halk Pazarı’nın Temeli Atılıyor

Meram % 100 Ekolojik Halk Pazarı’nın Temeli Atılıyor

Buğday Derneği’nin desteğiyle Meram Belediyesi tarafından Melikşah Mahallesi’nde açılacak olan Konya’nın ilk % 100 Ekolojik Halk Pazarı’nın temeli 15 Aralık 2011 Perşembe günü atılıyor.

Ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına imkan sağlayacak % 100 Ekolojik Halk Pazarı’nın Konya’da bir ilk olacağını vurgulayan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “Ülkemizde Buğday Derneği öncülüğünde İstanbul başta olmak üzere 3 – 4 büyükşehirde açılan % 100 Ekolojik Pazarlar sayesinde ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi. Biz de Melikşah Mahallesi’nde temelini atacağımız Konya’nın ilk ekolojik semt pazarı projesini bu derneğimizin danışmanlığında hayata geçireceğiz” dedi.

10 bin 297 metrekarelik arsa alanına sahip Melikşah Mahallesi % 100 Ekolojik Pazarı’nın teknik özellikleri şöyle:

5 bin 625 metrekare kapalı alan, 9 adet dükkan, 2’şer adet bay ve bayan wc, Zabıta ve Pazarcılar Odası için 1’er adet ofis, 1 adet bankamatik yeri, 1 soğuk hava deposu (Organik pazarcıların kullanımı için), kapalı alanda 206 adet satıcı tezgahı.

İnşaatı yaklaşık 6 ay sürecek olan Konya’nın ilk % 100 ekolojik semt pazarının maliyeti 2 milyon TL. Bu maliyetin yüzde 10’unu Konya İl Özel İdaresi karşılayacak.

Önümüzdeki yıl yaz aylarında hizmete girmesi planlanan Melikşah Pazarı, Çarşamba günleri semt pazarı olarak, Cumartesi günleri de % 100 Ekolojik Pazar olarak hizmet verecek. Ekolojik pazarda, sebze ve meyve gibi ürünlerin yanında zeytinyağı, bal, et ve süt ürünleri, un, kozmetik, bebek maması vb. ürünler de satılabilecek.

Bir cevap yazın