Marakeş’te 47 Ülkeden Yenilenebilir Sözü

Marakeş’te 47 Ülkeden Yenilenebilir Sözü

Geçtiğimiz sene Paris’te düzenlenen ve tüm dünyada büyük karşılık bulan Taraflar Konferansı’nın (COP), 22.’si 7-18 Kasım tarihleri arasında Fas’ın Marakeş Şehri’nde düzenlendi. Toplantının sonucunda iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden 47’si, ‘En kısa zamanda tamamen yenilenebilir enerjiye geçme’ sözü vererek, fosil yakıtları da en kısa zamanda terk edeceklerini vaat etmiş oldu. Toplantıdan hemen önce de rekor sayılabilecek kadar hızlı bir sürede Paris Anlaşması küresel emisyonların yüzde 55’ine sahip 55 ülkenin imzası ile yürürlüğe girmişti. Bu sayı da toplantının sonunda 111’e çıktı.

Geride bıraktığımız iki haftada Paris Anlaşması sonrasında yola devam etme kararlılığını gördük. İhtiyacımız olan büyük değişiklikleri yaratmak için Birleşmiş Milletler bünyesindeki ülkeler birlikte küçük adımlar attılar. İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden 47 tanesi öncülük edip % 100 yenilenebilir enerjiye geçme sözü vererek, herkesten beklediğimiz liderlik ve vizyonu sergilediler.

Konferansın ilk gününde iklim değişikliği ile mücadele finansmanına erişim talep eden Türkiye, aynı zamanda 5 milyar dolar yatırım değerindeki 158 enerji santralinin toplu açılışını yaptığından, katılımcıların tepkisini çekerken, ‘Günün Fosili’ seçildi.

GP0STQB1N

Ülkemiz maalesef henüz iklim değişikliği ile mücadelede küresel hızı yakalayamıyor. Bir yandan kömür yatırımlarını destekleyen ve iklim değişikliği ile mücadelede oldukça zayıf hedefler koyan Türkiye’nin, diğer yandan iklim finansmanına erişim konusunu öncelemesi uluslararası camiada tepki ile karşılanıyor. Oysa Türkiye, yenilenebilir enerji özellikle güneş yatırımları açısından bölgede önder olabilecek konumda. Türkiye’nin vakit geçirmeden Paris Anlaşması’nı onaylaması gerekiyor. Ardından ‘Ulusal Katkı Niyet Beyanı’nı güncelleyerek, iklim mücadelesindeki samimiyetini kanıtlaması ve bu mücadelenin sunduğu istihdam başta olmak üzere, teknolojik ve ekonomik gelişim alanındaki yan faydalardan yararlanmaya başlaması gerekiyor.

Konferansın sonunda hazırlanan ‘Marakeş Bildirgesi’ ile iklim değişikliği mücadelesinin önceliği vurgulanmış ve gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 100 milyar dolar mali yardımda bulunacağı belirtildi.

Bir cevap yazın