Küre Dağları’nda PAN Parka Son Adım

Küre Dağları’nda PAN Parka Son Adım

Türkiye’nin ilk PAN Parks adayı Küre Dağları Milli Parkı’nda mutlu sona bir adım daha yaklaşıldı. Bağımsız denetmenler Gordon Miller ve Franco Mari, PAN Parks Doğa Koruma Direktörü Vlado Vancura eşliğinde 17 – 21 Nisan 2012 tarihleri arasında yaptıkları alan değerlendirmesinden olumlu izlenimlerle ayrıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, UNDP – Türkiye ve WWF – Türkiye ortaklığında yürütülmekte olan ve kısaca ‘Küre Dağları Projesi’ olarak anılan proje kapsamında hazırlanan milli park yönetim planı, sürdürülebilir turizm stratejisi, ziyaretçi yönetim planı gibi ziyaret öncesi sunulan belgeler denetmenlerce incelendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri ve UNDP – Türkiye temsilcisi ile birlikte Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem’in de katılımıyla gerçekleştirilen ziyaret programı kapsamında, alanda yapılan çalışmalar, kurulan ziyaretçi merkezleri, düzenlemesi yapılan seyir noktaları ve yürüyüş patikaları yerinde görülerek değerlendirildi; ileriye yönelik planlar ve hedefler paylaşıldı. Milli parkın mutlak koruma bölgesindeki yabanıl alanlar ile Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi gibi peyzaj değerleri yerinde görüldü. Milli Park Müdürlüğünün yapısı ve kapasitesi değerlendirildi. Bölgedeki yerel yöneticiler, yöre halkı temsilcileri, yerel turizm işletmecileri ve STK’larla görüşülerek PAN Parks hedefine yönelik ilgi ve destekleri öğrenildi.

Yapılan son değerlendirme toplantısında bağımsız denetmenler Miller ve Mari, Küre Dağları Milli Parkı’nın, sahip olduğu geniş yabanıl alanlar ile doğal ölçütleri fazlasıyla karşıladığını ve bugüne kadar yapılan çalışmalar ile yerel ilgi gruplarının bu konudaki ilgi ve desteğinin takdirle karşılandığını belirttiler. Denetmenler, milli parkta yönetim standardının daha da yukarı çekilmesi yönündeki görüş ve önerilerini paylaşarak, PAN Parks yönetimine sunacakları raporun bu çerçevede olacağını ifade ettiler.

PAN Parks yönetiminin de bu kararı onaylamasıyla karar resmiyet kazanacak ve 2000 yılında kurulan Küre Dağları Milli Parkı, on yılı aşkın bir süredir Vakfımızın da etkin katılımı ile yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk PAN Parks belgeli korunan alanı olarak Avrupa’nın seçkin milli parkları arasında hak ettiği yeri alacak.

 

Bir cevap yazın