Kültür Kervanı

Kültür Kervanı

AKYORDER ev sahipliği yaptığı gençlik değişimi ‘Kültür Kervanı’ projesi 11 – 18 Haziran 2012 tarihlerinde Akşehir Konya’da gerçekleşti. Avrupa Birliği Gençlik Programı tarafından finanse edilen projeye Azerbaycan, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Macaristan ülkelerinden 35 genç katıldı.

Bir hafta boyunca her gün farklı bir etkinlik yapılarak Türk ve Yörük kültürü tanıtıldı. Proje kapsamında en ilgi çeken etkinlik Cankurtaran Köyü’nde gerçekleştirilen ‘Scavenger Hunt at Village’ (Köyde Görev Avı) oyunuydu. 4 grup halinde çalışan gençlere farklı sekiz görev verildi ve belirtilen sürede bu görevleri tamamlamaları istendi. Görevler arasında köyün yaşlılarından göç hikâyeleri hakkında röportaj yapma, köyden ilginç üç fotoğrafı çekmek, köy halkına yardım etmek vardı.

Bu etkinlik esnasında çok ilginç görüntüler ortaya çıktı. Bir Mısır’dan bir de Çek Cumhuriyeti’nden katılımcılar koyunlardan süt sağdı, İspanya’dan katılımcı arı kovanından bal topladı, Makedonyalı gençler ile Türk gençler beraber ağaç dikti ve çilek topladı, koyun ahırında bir grup halay çekti. Bu oyun ile yarışan grupların puanlandırılması bir jüri tarafından yapıldı ve bu etkinlik yerel bir kanalda tüm dünyaya canlı yayınlandı.

Bir sonraki gün dağda Yörük çadırında etkinlikler yapıldı. Bu etkinlikler esnasında katılımcılar deveye bindiler ve çadırları söküp başka bir tepeye develerle göç yaptılar. Ayrıca projenin son günü 16.sı düzenlenen Yörük Şenliği’ne katılan katılımcılar Yörük çadırlarını tek tek ziyaret etti. Ayrıca kıl çadırın içinde hazırladıkları yöresel yemeklerle ve videolar ile kendi kültürlerini yerel halka tanıtma şansı yakaladılar.

Proje eğitmeni Ahmet Öncel; farklı kültürler, farklı diller, farklı dinler, farklı kişiliklerden oluşan kültür kervanının son bulmadığını ve diğer ülkelerde devam edeceğini belirtti.

Yazı ve fotoğraflar: Gözen İnce

Bir cevap yazın