Kokopelli Zafere Gidiyor!

Kokopelli Zafere Gidiyor!

Kokopelli Birliği’nin, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda bir kaç yıldır devam eden davası zafere gidiyor! 19 Ocak’ta birlikten yapılan basın duyurusunu Zeynep Bilgi Buluş Türkçeye çevirdi.

Kokopelli’nin, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda devam eden davası zafere gidiyor! Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda Kokopelli dosyasından sorumlu hukuk sözcüsü, 19 Ocak’ta kamuoyuna Kokopelli’yi tamamen haklı çıkaran hükümlerini duyurdu!

Fransa’daki Kokopelli Birliği’nin Resmi Katalog’da kayıtlı olmayan tohumları satmaları konulu davasında sorumlu hukuk sözcüsünün basın açıklaması şöyle: Esas olarak, hakim Resmi Katalog’da kaydı olmayan bir çeşide ait tohumların ticareti yasağının geçersizliğine – ki Avrupa hukuku ve Fransız yasaları tarafından getirilen bu yasak ile, oranlılık ilkesinin, girişim özgürlüğünün, malların özgür dolaşımı ve dolayısıyla ayrımcılık yapılmaması ilkesinin ihlal ediliyor olduğuna – hükmetti. Böylece, Kokopelli’nin gerekçelerinin tamamına yakını kabul görmüş oldu.

Buna ilave olarak, hukuk sözcüsü, Kokopelli’nin pek çok karşıtının (Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi, Fransa Cumhuriyeti, İspanya Krallığı ve Grain Baumaux firmasının) ileri sürdüğünün askine, tohumların Resmi Kataloğa dahil olmasına ilişkin kuralların, ‘bitkinin sağlığı ile hiç bir ilgisinin olmadığı’ ve ‘ekim yapacakları çeşitlerin kararının çiftçilere ait olduğu’, ayrıca bu yasanın tüketicinin seçimini aşırı derecede sınırladığı yönündeki kanaatleri doğruladı; ‘Tüketicinin, kataloga girme şartlarını karşılamayan çeşitlerden elde edilmiş gıda veya diğer ürünlere erişimi olmadığı gibi, bu çeşitleri kendi bahçelerinde yetiştirme olanakları da yoktur.’

Benzer şekilde, hukuk sözcüsü’çiftçilerin katalog çeşitlerine mahkum olmasının sonunda Avrupa tarım alanlarındaki genetik çeşitliliği azalttığı’nı hatırlattı. Buna göre mantıklı olarak ‘katalog dışı çeşitlerin tohum ticareti yasağının sakıncalarının açıkça avantajlarının önüne geçtiği’ sonucuna vardı.

Bu hükümden son derece memnun olan Kokopelli, şimdi Adalet Divanı’nın, hukuk sözcüsünün görüşleri yolunda giderek, tohumların ticareti üzerindeki onlarca yıldır süregelen totaliterizmi sonlandıracağını umut ediyor.

Blanche Magarinos – Rey (Kokopelli Birliği Avukatı)

Çeviren: Zeynep Bilgi Buluş

 

Bir cevap yazın