Kır Çocukları ile Sabun ve Merhem Yapımı

Kır Çocukları ile Sabun ve Merhem Yapımı

kircocuklari sirtcantam

Kır Çocukları ekibi 25 Ocak tarihinde, ODTÜ kampus alanında yeni yılın ikinci merhem ve ilk sabun atölyesine davet ediyor.

Tahtacıörencik Köyü’nde doğayla uyumlu yaşam ve üretim pratiklerini uygulamaya ve yaygınlaştırmaya çalışan ve küçük ölçekli aile çiftçiliği, doğal tarım, permakültür, doğa koruma, toplum destekli üretim, barışçıl iletişim, armağan ekonomisi gibi alanlarda tekrarlanabilir modeller oluşturmaya çalışan Kır Çocukları grubu ODTÜ’de sabun ve merhem yapım atölyeleri düzenliyor.

İşin mutfağının organize edilebilmesi için atölyelere kayıt olunması gerekiyor.

Soğuk yöntem sabun yapım atölyesi hakkında: Evde kendi sabununuzu yapmak istiyorsanız işte sizin için Kır Çocukları’ndan keyifli, pratik ve uygulamalı bir atölye! En temel formülasyon üzerinden tamamen doğal malzemeler kullanarak, hammaddeleri tanıyarak, reaksiyona bakarak sabun yapımını öğrenecek, dilerseniz sabununuzu doğal yağlarla kokulandırıp, kuru çiçeklerle zenginleştirebileceksiniz.

Doğal merhem yapım atölyesi hakkında: Kır Çocukları merhemleri nasıl yapılıyor? Aynısafa bitkisini, mürver yaprağını, sarı kantaron yağını, doğal balmumunu tanıyacağız. Farklı bitkilerin etken maddelerinin bitkisel yağlara geçirme yöntemlerini (soğuk maserasyon, güneşte ve ısıyla infüzyon) göreceğiz. Hep birlikte aynısafa merhemi yapacağız: Ocakta Benmari usulü ısıtarak infüzyon, süzme, balmumuyla kıvam kazandırma, uçucu yağ ekleme ve merhem kavanozlarına aktarma.

 

 

 

Bir cevap yazın