Kayseri Kocasinan Ekolojik Pazardan Hızlı Açılış!

Kayseri Kocasinan Ekolojik Pazardan Hızlı Açılış!

ekolojikpazar sirtcantam

21 Temmuz Pazar günü açılışı yapılan ve Kasıma kadar her pazar günü kurulacak Kayseri %100 Ekolojik Pazarda ürünler açılıştan üç saat içinde tükendi. Seferihisar, Konya Meram %100 Ekolojik Pazarları gibi Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar da ‘organik ürün pahalıdır’ düşüncesini sildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız’ın da katıldığı pazarda çoğu Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında üretime başlayan üreticilerden oluşan 20’ye yakın organik tarım yapan küçük çiftçinin üç ton taze sebze ve meyvesi sadece üç saat içinde tükendi.

Pazara daha geç gelenlere ne yazık ki ürün kalmadı. Açılış saati olan 13.00’e kadar ürün satışı yapılmayan %100 Ekolojik Pazarda saat 16.00’da ürün kalmadı.

Bu başarıda doğru yer seçimi, reklam ve tanıtım, %100 Ekolojik Pazar fiyat politikası, üreticilerin yerelden katılması ve domates, patlıcan başta satılan ürünlerin yerel tohumlardan üretilmiş olması etkili oldu.

Kocasinan Belediyesi, Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Buğday Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ortaklığında açılan pazar aynı zamanda ‘organik ürün pahalıdır’ düşüncesini de sona erdirdi. Yerelde üretim ve tüketimin sağlanması sayesinde Kayseri %100 Ekolojik Pazar önemli bir başarıya imza attı.

 

Bir cevap yazın