‘Karina’da Sonbahar’

‘Karina’da Sonbahar’

Fotoğraf sanatçısı Vedat Doker’in ‘Denizler… Karina’da Sonbahar’ adlı ilk kişisel sergisi İstanbul Sanayi Odası Oda Kule Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşuyor. 8 Haziran’da başlayacak ve 29 Haziran’a kadar sürecek olan sergide sanatçı, doğanın bize sunduğu güzellikleri hoyratça nasıl da harcadığımızı anlatıyor.

İş dünyasının sembol yapılarının mimarı Vedat Doker ilk kişisel fotoğraf sergisini ve fotoğraflarına yansıyan duyguları şöyle anlatıyor:

“Hiç düşündünüz mü? Doğanın bize sunduğu güzellikleri hoyratça ve pervasızca gözümüzü dahi kırpmadan bir anda nasıl da harcadığımızı? İnsanoğlu, bu eşsiz güzellikleri büyük bir bencillikle ancak bu kadar mahvedebilir. Bu kadar başkalaştırabilir. Aslında bir anlamda yaşamın kendisini, geleceği yok etmek  bu. Peki, hiç mi düşünmüyoruz doğaya zarar verirken? Neden çocuklarımız da görmesin bu güzellikleri. Neden solumasınlar bu havayı, suyu. Onların da bizim kadar hakkı yok mu bu güzelliklere? Tüm bunları düşündüğümde, vizörümden yansıyanlar da  işte bu izlerdi. Yüreğimi yaralayan. Gözümüzün görmek istemediği çarpıklığın, vizörümden kaçamayan izleri. Günlük hayatta görüp de görmemezlikten geldiğimiz bilindik aşina kareler ve bu sorumlulukla hareket ederek bir kez de benim açımdan, yansısın istedim. Güzel ve çirkin nasıl bir kontrast oluşturabilirdi? Deklanşörüme basarken bizlerin de bu kontrastın içinde nasıl yer aldığımızı hissettirmek ve hatırlatmaktı asıl isteğim. Fotoğraflarım aslında doğadaki güzellikler, çirkinlikler kadar. İçimizdeki kontrast, ayrık duygularımızı da yansıtıyor. Karina’da Sonbahar bu kontrastlığın basit bir yansımasıydı. Orada bulunma amacım güzellikleri yansıtmaktı. Ancak bu güzelliğin yanında gördüğüm çirkinlikler, bir anda zihnimde manevra yapma isteği uyandırdı. Bu düzensizliği. Doğaya yapılan saygısızlığı gözler önüne farklı bir açıdan sermeye karar verdim.”

Sanatçının sergisi 29 Haziran’a kadar İSO Oda Kule Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

 

Bir cevap yazın