İzmit’in Tarihi Çınarları Restore Ediliyor

İzmit’in Tarihi Çınarları Restore Ediliyor

cinar agaci

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine şahitlik eden çınar ağaçları bakıma alınıyor. Yürüyüş yolu üzerinde yer alan 21 çınar ağacı farklı bir yöntemle çürümeye yol açan bakterilerinden arındırılarak yaşama tutunmaları sağlanıyor. Emekli Yüksek Orman Mühendisi Teoman Varol’un, Bakterilerden Arındırma ve Restorasyon adı altında yaptığı uygulama ile çınar ağaçları yeniden hayat buluyor.

Uygulama yürüyüş yolu üzerindeki 21 ve Derbent Uygulama Oteli bahçesindeki 1 adet çınar ağacında gerçekleştirilecek. Orman Genel Müdürlüğü’nde 37 yıllık hizmetini orman böcek ve hastalıkları ile sürdüren Orman Mühendisi Teoman Varol, çalışmalarını ağaç tedavileri ile tamamladı. Emekliliğinden sonra ağaçlara uzun süreli ve sağlıklı yaşam sağlayan tedavi yöntemi geliştiren Varol, uygulamayı pek çok ağaç üzerinde gerçekleştirdi.

cinar agaci restore ediliyor

Uygulama ağaçların mantarlı bölümlerinin temizlenerek daha uzun yaşamalarına imkân veriyor. Ağaçlara yapılan bu çalışma böcek ve mantarlara karşı ağaçların bağışıklığını ve dayanıklılığını arttırıyor. Üzerinde restorasyon çalışması yapılan ağaçlar görünüm olarak da estetik bir yapıya kavuşuyor.

Bakım tekniği uygulanırken ağaçların canlı dokusu olduğu gibi korunurken, cansız kısımlar koruyucu onarımla tedavi ediliyor. Ağaçlardaki mantarların yaşam koşulları yok edilerek, ağaca dayanıklılık ve direnç kazandırılıyor.

 

 

Bir cevap yazın