İzmir’de Termik Karşıtı Protesto

İzmir’de Termik Karşıtı Protesto

Aliağa rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile hem halkın sağlığını hem de enerji verimliliğini sağlayabilecek iken, bugün bir doğalgaz santralinin hemen yanında tezat oluşturan rüzgar santrali ile kirli enerji yatırımlarını yalancı çıkartıyor.

Rüzgar santrallerinin çok yakın bir bölgesine İzmir Demir Çelik tarafından ithal kömürle çalışacak yeni bir termik santral kurulacak. Yakın köyler de önemli ölçüde akciğer kanserinden dolayı ölümlerin görüldüğü Aliağa’da, Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun onayı ile ruhsat verdiği santral tüm Aliağa ve İzmir’i tehdit ediyor.

Greenpeace ekibi bölgedeki sanayinin kullanmakta olduğu ve kurulacak 7 termik santralin de küllerin depolanacağı, radyoaktif tehdit içeren Aliağa’da ki cüruf alanını ziyaret etti ve gözlemlerde bulundu. Tüm bölgenin tehdit altında olduğunu savunan ekip, termik santral mücadelesini Aliağalılar ile el ele sırtlanmaya hazır.

Termik Santral için Aliağa Belediyesi’nin ruhsat vermesine karşı tepkiler giderek büyüyor. İlk tepki dün gerçekleşti. Aliağa Belediyesi’nin halka rağmen verdiği bu izne karşı, Aliağa Belediyesi’ne siyah çelenk konmasının ardından, hukuk mücadelesiyle birlikte, demokratik tepki ve protestoların sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Bir cevap yazın