İpek Yolu Şehirleri Bayrağı 2015’de Bursa’da

İpek Yolu Şehirleri Bayrağı 2015’de Bursa’da

ipekyolu

Güney Kore’nin Yeosu Kenti’nde gerçekleştirilen Dünya 8. İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu’nun sonuç bildirgesine göre, tarihi İpek Yolu şehirlerinin belediye başkan ve yöneticileri 2015 yılında Bursa’da toplanacak.

Dünya 8. İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu sonuç bildirgesi açıklandı. Buna göre tarihi İpek Yolu şehirlerinin belediye başkan ve yöneticileri 2015 yılında Bursa’da toplanacak. Yaklaşık 30 ülkeden 120 şehrin belediye başkanı ve vali düzeyindeki temsilcileri, Çin’den başlayıp Orta Asya’yı kat ederek Anadolu’ya ulaşan ve Bursa’da son bulan tarihi İpek Yolu’nun günümüz modern dünyasında da önemli bir sosyal ve ekonomik ağ oluşturması için gerekli altyapıyı konuşacak. İpek Yolu üzerindeki günümüz medeniyetlerinin uyumunu, karşılıklı etkileşimini ve özellikle de yeni ticaret kanallarının geliştirilmesini amaçlayan buluşmanın Bursa’da yapılacak olması, yüzyıllarca dünya ekonomisine yön veren bir sisteme yeni görevler yüklenecek olması bakımından önemli bulunuyor.

8. Dünya İpekyolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu, Ekim ayı sonunda Güney Kore’nin tarihi kenti Yeosu’da yapıldı. Toplantıya Bursa’dan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ile Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas katıldı. Dünyanın en eski ticaret yollarından biri olan ve uzunluğu 7 bin kilometreyi bulan İpek Yolu’na günümüzde yeni sosyal, kültürel ve ticari işlevler yüklemek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda bir sunum yapan Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Bursa’nın tarihi İpek Yolu üzerindeki yeriyle ilgili bilgi verdi. Elbas, sunumunda, genel olarak kent tarihini ve son dönemde tarihi miras alanında yapılan çalışmalar, Tekstil Sanayi Müzesi ve İpek Müzesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Dünyanın farklı coğrafyalarından yaklaşık 250 belediye başkanı ve kent yöneticisinin katıldığı toplantıda Bursa’nın sunumu büyük ilgi gördü.

Belediye Başkanları Forumu’nda, Bursa’nın yanı sıra 8 kent daha toplantılara ev sahipliği için aday oldu ve sunum yaptı. Aralarında dünyanın önemli tarihi şehirleri Budapeşte (Macaristan), Kotor (Karadağ), Bişkek (Kırgızistan) ve Semerkant (Özbekistan) kentlerin de bulunduğu gibi aday şehirleri değerlendiren Dünya İpekyolu Şehirleri Organizasyon Kurulu, Yeosu’daki toplantının sonuç bildirgesiyle birlikte 2015’de toplantının yapılacağı yeri de açıkladı. Buna göre, 2015 yılı Eylül / Ekim aylarında 30 kadar ülkeden 120 şehrin belediye başkanları Bursa’ya gelerek, modern İpek Yolu’nu konuşacak.

ipek yolu

Kararı değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olan Bursa’nın, modern İpek Yolu projesinde de aktör kentlerden biri olması gerektiğini söyledi. Günümüz dünyasında turizm olgusunun kültür turizmine ve özellikle de kültür yollarına yöneldiğini anlatan Başkan Altepe, “Biz yıllardır bu alanlarda proje üretiyoruz, kentimizin turizm pastasından hak ettiğini alabilmesi için çalışıyoruz. Bu çabalardan biri de İpek Yolu şehirlerinin Bursa’da toplanması ve tarihi güzergâh üzerinde oluşturulacak günümüz kültür ve ticaret ağlarına dâhil olmaktır. Bu sayede hem modern İpek Yolu politikalarının belirlenmesine önemli bir katkı sağlayacağız hem de dünyanın 150 farklı şehrinden gelecek misafirlere Bursa’yı gezdirme imkânı bulmuş olacağız” dedi.

Yeosu Bildirgesi

Tarihi İpek Yolu’nun başlangıç noktaları arasında yer alan Güney Kore’nin tarihi şehri Yeosu’da yapılan Belediye Başkanları Forumu’na dünyanın pek çok önemli kentinden temsilciler katıldı. Toplantıya UNESCO’nun yanı sıra; ABD, Rusya, Çin, Hindistan, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerin büyük önem verdiği gözlendi. Yüzyıllarca doğu ile batı arasında hem ticaret mallarının hem de kültürlerin ve inançların taşınmasına aracılık eden İpek Yolu’nun günümüz dünyasında yeni turizm güzergâhı olarak belirlenecek olması, bu oluşumdan pay almak isteyen tüm ülkeleri ve kentlerin dikkatinin buraya toplanmasına neden oldu.

Toplantıda, tarihi İpek Yolu’nun; Kara, Hava, Deniz ve Demir yolu güzergâhları üzerinde öneriler de sunuldu. Yeni İpek Yolu Üzerinde Evrensel Medeniyetlerin Uyumu üzerine sunumların yapıldığı Forumun sonuç bildirgesinde, tarihi İpek Yolu’nun aktif bir hale getirilmesi karara bağlandı. Diğer yandan, Kara ve Deniz İpek Yolu güzergâhı üzerindeki şehirlerin yöneticilerinin çevreye ve iklim değişikliklerine karşı sorumlu olmaya çağrıldığı sonuç bildirgesinde; farklı ideolojilere ve politik sistemlere rağmen, kültür farklılıklarına saygı gösterilmesi, İpek Yolu Şehirler Ağı, İpek Yolu Üniversiteler Ağı, İpek Yolu Şehirleri Kültür Ağı gibi birliklerin oluşturulması ve bu ağ üzerinden kültürel, turistik, öğretici, iş ve spor alanlarında işbirlikleri yapılması, gençler arasında değişim programları düzenlenmesi gibi hükümler de bildirgede yer aldı.

Sonuç bildirgesi şu hükümlerle son buldu: ‘Son olarak, tüm kara ve deniz yolu şehirlerini, kendi özel İyileştirme Programlarını geliştirmeye davet ederek, vatandaşlarına sağlık ve mutluluk getirmeleri için bu program tecrübelerini Yeni Küresel İpek Yolu’nda bulunan şehirlerle paylaşmalarını istemekteyiz.’

 

 

Bir cevap yazın