Hükümet Rio’da Samba mı Yapacak?

Hükümet Rio’da Samba mı Yapacak?

Greenpeace gönüllüleri, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda yaptıkları samba gösterisi ile Hükümet’i Rio de Janeiro’da gerçekleşecek Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda somut kararlar almaya çağırdı.

Greenpeace Gençlik Ekibi bugün Beyoğlu Tünel Meydanı’nda sokak sambası yaptı. 10 kişiden oluşan dans grubunun amacı 20 – 22 Haziran tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro Kenti’nde gerçekleşecek olan ‘Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’ öncesi Hükümet’e bir mesaj vermekti.

Gençlerin Hükümet’ten talebi, enerjimizi kömür ya da nükleer yerine yenilenebilir enerjilerden sağlamamız. Ekip ayrıca, güneş panelleri ve 15 gün gibi kısa bir sürede kendilerinin yaptığı rüzgâr türbininden aldıkları enerjiyle sıktıkları portakal sularını dağıttı.

Greenpeace Gençlik ekibi adına konuşan Elif Cansu Akoğuz ve İpek Peker şunları söyledi: “Türkiye Avrupa’nın en büyük rüzgâr ve güneş potansiyeline sahip ülke. Ancak bu potansiyelin çok azını kullanıyoruz. Biz gençler olarak, geleceğimizin kirli enerjilerle karartılmasını istemiyoruz. Dünyadaki olumlu örneklerden ilham alarak, temiz, adaletli ve sürdürülebilir enerjiye sahip olabileceğimizi biliyoruz.

Artık geleceğe doğru doğayla dost bir enerji devrimi gerçekleşiyor. 90’ların sonundan beri, rüzgâr ve güneş teknolojisi, diğer bütün enerji santrali teknolojilerinden daha hızlı bir biçimde büyüyor. Ancak ne yazık ki Türkiye hükümeti yeşil geleceğe doğru atılan adımlarda çok yavaş kalıyor. Gelecekte her bireyin havası solunabilir, suyu içilebilir ve gıdaları sağlıklı bir ülkede yaşamaya hakkı olduğuna inanıyoruz. Bunun için Rio + 20 konferansına Türkiye’den katılacak olan delegasyonun Türkiye’nin 2020 yılına kadar % 20 oranında yenilenebilir enerjiye geçiş yapma konusunda bir taahhütte bulunmasını bekliyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu mümkün. Hükümet, Rio’ya samba yapmak için gitmediğini göstermeli.”

15 günde rüzgâr türbini yaptılar

Greenpeace Gençlik Ekibi, 2009’dan beri, yenilenebilir enerjiler üzerine projeler yapıyor. Ekip son olarak, 15 günde 500 watt’lık bir rüzgâr türbini üretti. Bu projede amaç, yenilenebilir enerjilerin uygulanabilir olduğunu göstermek. Eğer gençler bu kadar kısa sürede rüzgâr türbini üretebiliyorsa, Hükümet isterse nükleer yerine rüzgâr ve güneş enerjilerine yönelebilir.

Greenpeace’in hazırladığı Enerji [D]evrimi raporu, 2020 yılına kadar enerjimizin % 20’sini yenilenebilir enerjilerden sağlayabileceğimizi ortaya koyuyor.

 

Bir cevap yazın