Güneş Enerjisi Kullanan İnsanlı Bir Uçakla, En Uzun Seyahat Denemesi

Güneş Enerjisi Kullanan İnsanlı Bir Uçakla, En Uzun Seyahat Denemesi

Güneş enerjisi kullanan insanlı uçak Solar Impulse, İsviçre’den Afrika’ya gerçekleştireceği en uzun uçuş için yola çıktı. Bayer Material Science’ın yüksek teknolojili polimerlerinin ve hafif malzemelerinin kullanıldığı uçağın, gelecekte; gece ve gündüz hiç yakıt harcamadan uçabilmesi hedefleniyor.

2011 yılında yapılan test uçuşlarında İsviçre’den Fransa’ya ve Belçika’ya uçmayı başaran Solar Impulse, bu sefer 48 saat içinde 2.500 kilometrenin üzerinde yol kat ederek, Pireneleri ve Akdeniz’i aşmayı ve Fas’a ulaşmayı deneyecek. Uçuş süresince Solar Impulse’a, projenin yaratıcıları Bertrand Piccard ve André Borschberg sırayla pilotluk edecek ve pilot değişimi Madrid’de gerçekleştirilecek. Fas’a yapılacak uçuş ve Madrid’de verilecek mola, Solar Impulse’ın uluslararası havalimanlarına inişi, hava trafiğine entegrasyonu ve bakım lojistiği anlamında da önemli tecrübe sağlayacak.

Güneş enerjisi dışında hiçbir güç kaynağı kullanmayan Solar Impulse’ın 2014 yılında dünyanın etrafında tur atacağı bir uçuşa çıkması planlanıyor.

Bayer’in ileri teknoloji ürünleri altgrubu Bayer MaterialScience, 2010 yılından bu yana Solar Impulse projesine ‘Resmi Ortak’ olarak teknik destek veriyor. Şirketin çeşitli merkezlerdeki otuza yakın uzman araştırmacısı, enerji verimliliğini ve ağırlık tasarrufunu arttıracak çözümler üzerinde çalışıyor. Bayer MaterialScience’ın geliştirdiği ürün ve çözümler halihazırda Solar Impulse’ın pilot kabininde, kanatlarında ve motor gondolunda kullanılıyor.

Solar Impulse’ın uçuşu live.solarimpulse.com adresinden canlı olarak takip edilebiliyor.

 

Bir cevap yazın