Görme Engelli Sporcu Necdet Turhan, Tohum Takas Kampanyasına Desteğini Sürdürüyor

Görme Engelli Sporcu Necdet Turhan, Tohum Takas Kampanyasına Desteğini Sürdürüyor

Antalya Runtalya Yarı Maratonu’nda adımlarını Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Kampanyası için atan Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan web sitesinde yayımladığı mektup aracılığıyla da atalık tohumlarımıza destek olmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan, atalık tohumlarımız için Runtalya Yarı Maratonu’nda koşmuştu. Bugüne kadar yalnızca Türkiye’de değil dünyanın pek çok bölgesindeki dağlara tırmanan ve sayısız maratona katılan Necdet Turhan, Runtalya’dan sonra www.necdetturhan.com adresli sitesinde bir mektup yayımlayarak Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Kampanyası’na desteğini sürdürüyor.

Turhan mektubunda şunları söylüyor:

“Yaşamın başlangıcı bir tohumda saklı ve yaşamın sürmesi ancak tohumların sürdürülmesiyle mümkün… Yeryüzünde zengin çeşitlilikteki yaşam, binlerce yıldır çiftçilerin elinde seçilerek günümüze ulaşan sağlıklı ve güçlü tohumların gelecek kuşaklara aktarılabilmesiyle bugüne ulaşabildi.

Ancak bu çeşitlilik her geçen gün yok oluyor. Ve bu yok oluş, dünyanın en önemli gen kaynaklarından biri olan Anadolu için de geçerli. Laboratuarlarda üretilmiş, numaralanmış, sadece dış görünüş olarak albenisi olan meyve, sebzelere dönüşen kısırlaştırılmış tohumların egemenliği, Anadolu çiftçisinin yüzyıllardır ambarında saklayıp ertesi yıl toprakla buluşturduğu atalık tohumları tehdit ediyor.

Doğayla uyumlu bir yaşam için mevcut örneklere destek olan ve modeller oluşturan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, başlattığı Tohum Takas Ağı kampanyası ile atalık tohumların doğa dostu çiftliklerde ekilerek çoğaltılmasını ve paylaşılarak yaygınlaşmasına çalışıyor.

Ben Adım Adım Oluşumu’nun gönüllü bir koşucusu olarak 4 Mart 2012’de Antalya’da gerçekleşen Runtalya Yarı Maratonu’nda Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Projesi’ne destek olmak amacıyla yaşamın sürekliliğini temsil eden tohumlarımız için koştum. Buğday’ın bağışçısı ve takipçisi olmak benim için özel bir anlam ifade ediyor.

Sizi yaşamın sürekliliği için, Tohum Takas Ağı kampanyasına destek olmaya davet ediyorum.

Siz de kampanyaya destek olarak, Anadolu’nun dört bir yanındaki çiftliklerde atalık tohumların çoğaltılmasını sağlayacak; aynı zamanda bu toprakların yüzlerce yıllık bilgisinin, lezzetinin, besin zenginliğinin ve kültürünün gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için sağlam patikalar oluşturacaksınız…

Unutmayın… Verdiğiniz desteğin her kuruşu binlerce yeni tohuma dönüşecek.

Benim aracılığımla yapılan bağışların takip edilebilmesi için ‘Açıklama’ alanını lütfen aşağıdaki gibi doldurunuz:”

AAO NTURHAN Kendi adınız ve soyadınız:
Bağışlarınız için: Tohum Takas Ağı Projesi
Garanti Bankası Karaköy Şubesi Şube No: 400 Hesap No: 629 55 32
IBAN No: TR40 0006 2000 4000 0006 2955 32
Kredi kartı ile bağış yapmak istiyorsanız tıklayınız: http://www.bugday.org/portal/adimadim.php

 

 

Bir cevap yazın