Galata Kulesi Meydanında Ebabil Şenliği

Galata Kulesi Meydanında Ebabil Şenliği

Genç Çevre Girişimi ve Doğa Derneği, Mayıs ayında Galata Kulesi Meydanı’nda ‘Ebabil Şenliği’ düzenleyecek. Şenliğin kesin tarihlerini daha sonra açıklayacak olan girişim ve dernek yaptıkları açıklama ve çağrıda bakın neler söylüyorlar:

Afrika’dan yola çıkan ebabillerin üç farklı türü, her yıl Nisan ayı itibarı ile İstanbul’da görülmeye başlıyor. Ebabiller İstanbul’un nadide simgelerinden Galata Kulesi’nde kendine bir yaşam alanı buluyor. Kule üzerindeki oyuklarda yuva yapıp yavruluyor ve Ağustos ayından itibaren kışı geçirmek için Afrika’ya geri dönüyorlar.

Kaçımız bunun farkındayız?

Oysa ebabiller ve ona benzer yüzlerce canlıya daha ev sahipliği yapıyor İstanbul. Her yıl İstanbul Boğazı üzerinden bahar aylarında kartallar, leylekler göçüyor. Ömerli Havzası’nda ve benzeri birçok habitatta, endemik onlarca çeşit bitki yaşıyor. İstanbul’da her gün yanından geçtiğimiz ama farkına bile varmadığımız, develer tellal, pireler berber zamanından bugünlere uzanan anıt ağaçlar halen tarihe tanıklık ediyor.

Kuşlar hayatın devam ettiğinin en güzel göstergesidir. Bir bölgede doğal hayat zarar görmeye başladığı zaman ilk önce kuşlar alanı terk ederler. Bizler ne ebabillerin ne de diğer türlerinin yok olmasını, gidip bir daha da dönmemelerini istemiyoruz.

Şehirdeki doğal yaşama dikkatleri çekmek, birlikte yaşadığımız diğer canlıların farkına varmak, onlarla bu şehri saygı ve sevgiyle paylaşmak için ‘Ebabil Şenliği’nde buluşalım.

Siz de bu şenlikte sanatınızla ya da coşkunuzla ‘gönüllü olarak’ yer almak, gönlünüzü koymak, kuşların Galata etrafındaki muhteşem dönüşüne tanıklık etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Kuşlarla ilgili atölye çalışması yapmak isteyen bir sanatçı, dansıyla şenliğin havasına renk katacak bir dansçı, bu konularda çalışan bir etkinlik grubu, yeni bir fikirle gelecek enerji dolu bir katılımcı olabilirsiniz.

www.genccevre.org, www.dogadernegi.org

 

 

Bir cevap yazın