Fransa, AB’nin GDO Kanununu Reddetti

Fransa, AB’nin GDO Kanununu Reddetti

gdohayir sirtcantam

Avrupa Birliği’nin en büyük tahıl üreticisi Fransa’da, her çeşit GDO’lu mısır yetiştirilmesini yasaklayan yasa Parlamento’da onaylandı. Bu kanun, DuPont ve Dow Chemical tarafından geliştirilen Pioneer 1507 de dâhil olmak üzere,  gelecekte AB tarafından kabul edilebilecek her tür GDO’lu ürünü kapsıyor.

AB ülkeleri arasında GDO konusu ile ilgili fikir ayrılıkları, Şubat ayında Pioneer 1507 mısır çeşidinin onaylanması konusunda karar birliğine varılamaması ile tekrar gündeme gelmişti.

Peki, Türkiye’de durum ne?

Türkiye’de GDO’lu ürün yetiştirilmesi yasak ancak konvansiyonel tarımda kullanılmak üzere GDO’lu hayvan yemi ithalatı serbest. Sadece organik sertifikalı hayvan ürünlerinde GDO’lu yem kullanılması yasak.

Organik sertifikalı hayvan yemlerinin ithalatı ise yüksek bir maliyet. Bu maliyeti düşürmek ve herkes için ulaşılabilir hale getirmek içinse devletin kolaylaştırıcı altyapı ve düzenlemeler yapması gerekiyor. Buğday Derneği ve GDO’ya Hayır Platformu’nun paydaşı olarak, hayvan yemi olarak ithaline izin verilen GDO’lu mısır ve soyanın en kısa zamanda yasaklanmasını talep ediliyor.

 

Bir cevap yazın